Studijas ārzemēs

Studijas ārzemēs. Reāla pieredze

Aizraujošs ieskats mūsu studentu dzīvē ārpus Latvijas  – vai tiešām citviet zāle ir zaļāka un ārvalstu studijas ir tā vērtas, lai dodos tālu prom no mājām? Kas ir studijas ārzemēs un tā reālā pieredze?

Foto no Dzintras Martinsones, Filipa Ķeira un Almas Bisenieces personiskā arhīva

Screen Shot 2015-11-30 at 10.37.01 copyAugstskolu izvēlējos, izvērtējot reitingus

Studijas

Šobrīd esmu jau pēdējā (trešā) kursa bakalaura studente Bsc Internatioal Business Administration programmā Rotterdam School of Management Erasmus University Rotterdam (Nīderlandē).

Savu augstskolu izvēlējos tāpēc, ka tā augsti novērtēta reitingos (nr. 1 Nīderlandē un TOP 10 Eiropā), piedāvā starptautisku vidi ar vairāk nekā 80 nacionalitāšu studentiem, kā arī plašas studiju apmaiņas (uz vairāk nekā 50 valstīm) un lieliskas karjeras iespējas. Turklāt studiju maksa ir ļoti saprātīga – mazāk nekā 2000 eiro gadā.

Mācības notiek angļu valodā. Angļu valodu es diezgan labi pārzināju jau iepriekš, tomēr droši varu teikt, ka mans angļu valodas vārdu krājums ir krietni papildinājies, jo jālasa šeit ir diezgan daudz. Eksāmeni lielākoties ir testa jeb multiple choice formātā, un vairumā lekciju nav apmeklējumu uzskaites. Dažiem priekšmetiem tiek piedāvāta iespēja no mājām skatīties lekciju internetā, skolas servera mājaslapā.

Screen Shot 2015-11-30 at 10.40.50 copy

Sadzīve

Es dzīvoju pa vidu Roterdamas centram un universitātei. Pārvietošanās pilsētā notiek galvenokārt ar velosipēdiem, taču izmantoju arī metro, tramvaju un autobusu. Tuvu augstskolai ir parks ar skaistu, lielu ezeru, kur siltākā laikā bieži rīkojam piknikus, un gaisotne tajos ir ļoti patīkama un brīva. Vismaz divas reizes nedēļā tiek organizētas studentu ballītes, un augstskolā darbojās vairākas studentu organizācijas un apvienības, kur katrs var atrast kaut ko savai gaumei.

Kas iepriecina

Mani iepriecina šejienes vide – tā ir ļoti draudzīga, ir viegli iepazīt arvien jaunus cilvēkus un sadraudzēties, jo vairums iedzīvotāju ir pozitīvi un atvērti. Garlaicīgi šeit pavisam noteikti nav! Tomēr tikai apmēram 10 latviešu katru gadu mācās Nīderlandē. Tas, kā pietrūkst, – ģimenes un draugu.

Ko ieguvu?

Esmu iepazinusi starptautisku vidi, cilvēku atvērto domāšanu, ieguvusi ceļošanas iespējas (Nīderlane atrodas Eiropas sirdī), apguvusi jaunas kultūras. Man ir mērķis maģistra studijas turpināt Ziemeļamerikā.

alma-bisenieca

Studijas Austrijā bija spontāns lēmums

Studijas

Jau nepilnu gadu studēju Vīnes Ekonomikas universitātē (WU Wien).

Tā kā iepriekš mācījos Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolā, sākotnēji vēlējos  studēt vizuālo mākslu Lielbritānijā. Tomēr mani apstādināja augstā studiju maksa. Jo vairāk iedziļinājos jautājumā, kādēļ dažās Eiropas valstīs tiek prasīta nesamērīgi augsta mācību maksa, bet citās – tajā skaitā Austrijā –  jebkāda universitātes izglītība ir pieejama par brīvu, sāka rasties interese par ekonomiku kā tematu. Atzīstu, ka šīs studijas bija salīdzinoši spontāns lēmums.

Pirmos divus bakalaura gadus mācības šeit notiek tikai vāciski. Pozitīvi ir tas, ka studenti var brīvi izvēlēties, cik eksāmenus kārtot vienā semestrī, turklāt lielākā daļa mācību vielas apgūstama pašmācības ceļā. Vācu valodu intensīvi mācījusies biju tikai pusgadu, tādēļ sākums bija samērā grūts. Labi, ka pirmajā macību posmā nav liela spiediena, un tāpēc varēju nesteidzīgi aizpildīt robus matemātikā un uzlabot valodas zināšanas.

Vislielākais pārsteigums – ka tik liels uzsvars ir uz vielas apgūšanu pašmācības ceļā, un eksāmena laikā zālē ar 500–600 cilvēkiem ir ļoti neparasta sajūta. Nākot no vides, kurā vienmēr no pasniedzēju puses bijusi personīga pieeja, sākumā jutos apjukusi, bija jāatrod savs optimālais veids, kādā aptvert mācību vielas gūzmu.

Sadzīve

Dzīvoju kā lielākā daļa studentu – komunālajā dzīvoklī. Ir pieejamas arī kopmītnes, bet to cena nav īpaši atšķirīga no dzīvokļa istabas, tamdēļ esmu izvēlējusies šādu variantu.

Lielākais izaicinājums līdz šim bija valodas barjeras pārvarēšana – Austrijā ir daudz dažādu dialektu, tādēļ sarunvalodu uztvert un komunicēt vāciski izrādījās daudz grūtāk, nekā biju domājusi. Līdz ar to arī studentam piemērotu darbu pirmo pusgadu nebija vienkārši atrast. Vides, sadzīves un kultūras ziņā atšķirības ir minimālas – iejusties bija viegli.

Kas iepriecina

Šobrīd mani visvairāk iepriecina jauniegūtie draugi un iespaidi, kā arī intelektuālais izaicinājums un iespējas paplašināt savu redzesloku.

Ko ieguvi?

Valodas zināšanas un prasmi pielāgoties dažādām situācijām. Esmu kļuvusi arī patstāvīga. Protams, ieguvu arī jaunus draugus un iespēju dzīvot vienā no Eiropas skaistākajām pilsētām. Par nākotnes plāniem man noteiktas skaidrības vēl nav – viss atkarīgs no iespējām, kādas pavērsies pēc diviem studiju gadiem.

Screen Shot 2015-11-30 at 10.47.25 copy

 „Vēlējos studēt citā valstī”

Studijas

Šobrīd mācos Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā – Copenhagen Business Academy. Studijas uzsāku salīdzinoši nesen, mans semestris šeit sākās tikai šā gada 1. februārī.

Jāatzīst, ceļš līdz šīm studijām bija interesants. Vidusskolā bija palikuši vēl tikai trīs mēneši līdz izlaidumam, bet es joprojām nezināju, ko darīšu, kur mācīšos un kurp došos. Zināju vienīgi to, ka noteikti vēlos studēt citā valstī, vidē, kur ir cita kultūra un sabiedrība. Studijas Rīgā mani nevilināja. Jautāju draugiem, ko katrs no viņiem plāno darīt pēc vidusskolas beigšanas, un viens no viņiem teica, ka ir izvēlējies Dāniju, jo izglītība ir bez maksas, turklāt ļoti labā līmenī. Sāku par šo iespēju interesēties arī es, izpētīju piedāvātās programmas un nonācu pie secinājuma – jā, tas varētu derēt tieši man! Aizpildīju nepieciešamās anketas, visus dokumentus pārtulkoju angliski, bija arī jānokārto angļu valodas tests, lai zinātu manu valodas prasmes līmeni. To visu izdarīju ar STUDY START palīdzību (www.studystart.lv), kur man visu sīki un smalki izskaidroja, informēja un patiesībā ļoti palīdzēja. Tā beigu beigās esmu nokļuvis tur, kur tik ļoti vēlējos, – Kopenhāgenā.

Šeit apgūstu mārketingu. Dānijā ir citāda izglītības sistēma nekā Latvijā, te ir tā saucamie Case Work – darbi, kas notiek tikai grupās, lai veicinātu savstarpēju komunikāciju, nevis kā pie mums – referāti 20 līdz 50 lappušu garumā…

Sadzīve

Sākumā bija diezgan liela dokumentu kārtošana, lai dabūtu dzīvesvietas pierakstu (CPR number), ar kuru iegūt dzelteno karti, kas nozīmē, ka medicīniskā aprūpe nepieciešamības gadījumā ir bez maksas.

Mitinos pie kādas latviešu sievietes mazā, bet man pietiekama izmēra istabiņā, kas atrodas diezgan tuvu skolai – nepilnus 7 km. Lielai pilsētai tas ir nekas! Ar sadzīvi vispār nav nekādu grūtību, pats sev esmu pavārs un ar ikdienišķām lietām galā tieku lieliski. Lielākās grūtības man sagādā finanšu plānošana, jo nav vēl pašam savu ienākumu, toties beidzot ir nokārtoti visi nepieciešamie dokumenti, tāpēc drīz varēšu meklēt iespēju piepelnīties.

Kas iepriecina

Man tiešām ir liels prieks, ka mācos tieši šeit, jo esmu lielpilsētā, kur ir daudz cilvēku un nacionalitāšu. Man ir fantastiski studiju biedri, ar kuriem jau pirmajās dienās kļuvām par labiem draugiem. Cilvēkiem šeit ir citāda domāšana, viņi ir atvērti un gatavi palīdzēt jebkurā dzīves situācijā.

Ko ieguvi?

Jaunus draugus, vidi, kādā vēlējos dzīvot, mācīties un strādāt. Pašlaik šī ir gandrīz kā mana sapņu vieta, tāpēc ceru savu nākotni saistīt ar Dāniju, paliekot tepat, tomēr tas ir šobrīd un nekad jau nevar zināt, kur ceļš mūs aizvedīs nākotnē…

Увлекательное повествование о жизни наших студентов за границами Латвии – действительно ли трава в других местах зеленее и учёба за рубежом стоит того, чтобы отправляться вдаль от дома? 

Фото из личного архива Дзинтры Мартинсоне, Филиппа Кейриса и Алмы Бисениеце

 

Дзинтра Мартинсоне
22 года
Родной город – Рига
Сейчас учится в Нидерландах

“Институт выбирала, руководствуясь рейтингами”

Об учёбе

Сейчас я уже учусь на последнем (третьем) курсе бакалаврской программы Bsc International Business Administration в Rotterdam School of Management Erasmus University Rotterdam (Нидерланды).
Свой институт выбрала потому, что у него были высокие рейтинги (№1 в Нидерландах и место среди 10 лучших вузов Европы); он предлагает международную среду, где каждый день на своём курсе можно учиться вместе со студентами, представляющими более 80 различных народов, широкие возможности обучения по обмену (с более чем 50 странами мира), а также отличные карьерные возможности. К тому же, стоимость обучения весьма разумна – менее 2000 евро в год.
Занятия проходят на английском языке. На самом деле, я и раньше довольно неплохо знала английский язык, но могу с уверенностью сказать, что мой словарный запас английского языка за время учёбы существенно расширился, поскольку читать здесь нужно довольно много. Экзамены в основном проходят в формате теста или multiple choice, и на большинстве лекций учёт посещаемости не ведётся. Лекции по некоторым предметам можно смотреть прямо из дома, в интернете, на домашней странице сервера школы.

Screen Shot 2015-11-30 at 10.40.50 copy

“Меня радует здешняя среда – она очень дружелюбная. Скучно здесь уж точно не бывает!”

Быт

Я живу как раз между центром Роттердама и университетом. По городу я, в основном, перемещаюсь на велосипеде, но также пользуюсь метро, трамваем и автобусом. Недалеко от института находится парк с большим красивым озером, где в тёплую погоду мы часто устраиваем пикники, и где можно насладиться очень приятной и свободной атмосферой. Как минимум два раза в неделю организуются вечеринки для студентов, а ещё в институте работают различные студенческие организации и группы, где каждый может найти себе что-то по вкусу.

Что радует

Меня радует здешняя среда – она очень дружелюбная, можно легко познакомиться и подружиться со множеством новых людей, поскольку большинство жителей очень позитивны и открыты. Скучно здесь уж точно не бывает! Однако студентов из Латвии в Нидерландах бывает только человек по 10 каждый год. Чего не хватает – так это семьи и друзей.

Что я обрела?

Я освоилась в международной среде, переняла у других открытый тип мышления, получила возможность путешествовать (Нидерланды находятся в самом сердце Европы), узнала многое о новых культурах. Я намереваюсь продолжать учиться на магистра в Северной Америке.

 

alma-bisenieca

Алма Бисениеце
21 год
Родной город – Рига
Сейчас учится в Австрии

“Учиться в Австрии было спонтанным решением”

Учёба
Уже без малого год учусь в Венском экономическом университете (WU Wien).
Поскольку раньше я училась в Художественной средней школе имени Яниса Розенталса, сначала я хотела изучать изобразительное искусство в Великобритании. Однако, меня остановила высокая плата за обучение. По мере того, как я изучала вопрос, почему в некоторых странах Европы плата за обучение непомерно высока, а в других – в том числе, в Австрии – любое университетское образование предлагается бесплатно, у меня стал развиваться интерес к экономике как к теме. Признаться, пойти учиться сюда было довольно спонтанным решением.
Первые два года бакалаврской программы учёба проходит только на немецком языке. Положительным моментом является то, что студенты могут свободно выбирать, сколько экзаменов, сдавать в один семестр; кроме того, большую часть учебного материала можно освоить, занимаясь самостоятельно. Немецкий язык мы интенсивно изучали только полгода, поэтому в начале было весьма трудно. Хорошо, что в первый период обучения сильного давления ещё нет, поэтому можно без спешки “залатать прорехи” в математике и подтянуть знание языков.
Самым большим сюрпризом стало то, что упор делается на освоение материала в ходе самостоятельной работы, и во время экзамена, когда в зале находится 500-600 человек, чувствуешь себя очень необычно. Поскольку раньше я находилась в среде, где со стороны преподавателей всегда был персональный подход, в начале я была несколько растеряна; нужно было найти собственный оптимальный метод, как освоить всё скопище учебного материала.

Быт

Как и большинство студентов, я живу в коммунальной квартире. Предлагаются также и общежития, но их цена не слишком сильно отличается от цены комнаты в квартире, поэтому я выбрала такой вариант.
Самым большим вызовом для меня пока что было преодоление языкового барьера – в Австрии много разных диалектов, поэтому воспринимать разговорный язык и общаться по-немецки оказалось гораздо труднее, чем я думала. Вследствие этого, в течение первого полугодия было непросто найти и работу, которая подходила бы для студента. В отношении среды, быта и культуры различия минимальны – влиться было легко.

Что радует

Сейчас меня больше всего радуют новоприобретённые друзья и впечатления, а также интеллектуальные вызовы и возможности расширить свой кругозор.

Что я обрела?

Знания языков и умение приспосабливаться к различным ситуациям. Кроме того, я стала самостоятельной. Конечно, к тому же я обрела новых друзей и возможность жить в одном из самых красивых городов Европы. Насчёт будущих планов у меня пока полной ясности нет – всё зависит от возможностей, которые откроются через два года учёбы.

Филипп Кейрис
19 лет
Родной город – Лиепая
Сейчас учится в Дании

“Хотелось учиться в другой стране”

Учёба

Сейчас я учусь в столице Дании, Копенгагене – в академии Copenhagen Business Academy. Учиться я начал сравнительно недавно; семестр у меня здесь начался только с 1-го февраля этого года.

Надо признать, что дорога к учёбе здесь была интересной. Оставалось всего три месяца до окончания средней школы, а я всё ещё не знал, что буду делать, где буду учиться и куда отправлюсь. Я знал лишь то, что определённо хочу учиться в другой стране, в среде, где другая культура и общество. Учёба в Риге меня не привлекала. Я стал спрашивать друзей, что они собираются делать после окончания средней школы, и один из них сказал мне, что выбрал Данию, поскольку образование там бесплатное, и к тому же на очень хорошем уровне. Тогда и я также стал интересоваться этой возможностью: изучил предлагаемые программы и пришёл к выводу – да, именно мне бы это подошло! Заполнил необходимые анкеты, перевёл все документы на английский язык; кроме того, надо было пройти тест по английскому, чтобы узнать мой уровень владения языком. Всё это я сделал с помощью STUDY START (www.studystart.lv), где мне объяснили всё до мелочей, дали нужную информацию и, в общем, на самом деле очень помогли. Вот так я в конце концов и оказался там, куда так стремился – в Копенгагене.

Здесь я изучаю маркетинг. Система образования в Дании другая, нежели в Латвии; здесь есть так называемые Case Work – работы, которые делаются только в группе, чтобы стимулировать взаимное общение, а не как у нас – рефераты на 20-50 страниц…

Быт

Сначала пришлось оформить довольно много документов, чтобы получить прописку по месту жительства (CPR number), вместе с которой я получил жёлтую карту, которая означает, что медицинская помощь, в случае необходимости. мне будет оказываться бесплатно.

Живу у одной латышской женщины, в комнатке небольших, но достаточных для меня размеров, находящейся довольно недалеко от школы – меньше 7 км. Для большого города это ничто! С бытом вообще нет никаких затруднений; я сам себе повар, а также прекрасно справляюсь со всеми повседневными заботами. Наибольшие трудности мне доставило планирование финансов, поскольку собственного дохода у меня пока ещё нет, но сейчас, наконец-то, все необходимые документы оформлены, поэтому вскоре я смогу искать себе возможность подработать.

Что радует

Я действительно очень рад, что учусь именно здесь, так как я нахожусь в большом городе, где очень много людей и национальностей. У меня просто фантастические однокурсники, с которыми мы крепко подружились уже в первые дни. Люди здесь мыслят по-другому, они очень открытые и готовы помочь в любой жизненной ситуации.

Что я обрёл?

Новых друзей, среду, в которой я хотел бы жить. учиться и работать. Сейчас это для меня практически идеальное место, поэтому я надеюсь связать своё будущее с Данией, оставшись здесь. Однако, это только сейчас, поскольку никогда не знаешь, куда твоя дорога приведёт тебя в будущем…