{"subsource":"done_button","uid":"0945FFD0-5862-44D1-97E3-FFEC3B2EBCE5_1611781081070","source":"other","origin":"gallery","source_sid":"0945FFD0-5862-44D1-97E3-FFEC3B2EBCE5_1611781081089"}

GRĀMATA: no idejas līdz pārdošanai jeb KĀ IZDOT GRĀMATU?

Raksta: Evita Gorenko

Katrs, kas nodarbojas ar rakstniecību profesionāli vai hobija līmenī, sapņo par dienu, kad redzēs savus sarakstītos tekstus, iespiestus grāmatas lappusēs. Pats grūtākais šajā ceļā ir grāmatu tiešām sarakstīt, jo izdošanai mūsdienās vairs nav nepieciešams ne līgums ar izdevniecību, ne liels daudzums finansiālo līdzekļu. 

Antra Umbraško, 19 gadus veca LLU studente, kas īstenoja ideju – veidot grāmatu latgaliski par savu dzimto pagastu – Auleju:

Mana grāmata ir par cilvēkiem. Un par latgaliešu valodu. Man sākotnēji bija padomā daži cilvēki, kuri varētu atklāti pastāstīt par savu dzīvi ne tikai bērnībā, bet arī jaunības un spēka gados. Kad atļāvos pati ņemt, prasīt un dabūt visu, kas nepieciešams, pavisam dabiski atnāca arī pārējie cilvēki. Tā bija savā ziņā nejaušība, es ļāvos notikumiem, un tie paši mani aizveda pie īstajiem cilvēkiem.

Grāmatu nelielā tirāžā ļauj izdot modernās tehnoloģijas, kas piedāvā vienkāršotu maketēšanu, vāka dizaina izstrādi un arī pašu druku nelielā tirāžā.

Protams, attālināti iespējams arī saņemt redaktora pakalpojumus, lai tekstu rediģētu un veiktu korektūru, kā arī pēc drukas – nodrošināt tās reklāmu sociālajos tīklos.

Šādi izdotas grāmatas sauc par “pašizdotām grāmatām”, jo grāmatas izdošanā autoram ir visas iespējas cieši līdzdarboties savas grāmatas radīšanā. 

Veidojot grāmatu, man nebija nekādu šķēršļu vai problēmu, kas saistās ar tās izdošanu. Visi bija ļoti pretimnākoši. Ja ir radusies ideja, un ir gatavs vismaz neliels materiāls, ar ko iesākt, tad noteikti vietējā bibliotēka, skolotāji vispirms būs tie, kas palīdzēs sākt darboties intensīvāk un nebaidīties. Man bija liels vecāku atbalsts, tāpēc noteikti arī viņi var iedrošināt un ieteikt. Svarīga ir Tava pārliecība un argumenti, kāpēc grāmatai būt.

Atšķirībā no klasiskajām izdevniecībām, pašizdoto grāmatu izdevniecības neslēdz autortiesību līgumus un nepārņem autortiesības no autora, kā arī neveic nevienu darbību bez saskaņošanas ar autoru. Lielos vilcienos var teikt, ka agrāk izdevniecības bija ieinteresētas izdot tikai tās grāmatas, kuras tās varēja pārdot un gūt peļņu. Mūsdienās, kad izdošanas izmaksas sedz pats pasūtītājs, tad pārdošana nav vairs primāra. Visbiežāk peļņa no grāmatas pārdošanas nav autora mērķis. Pašizdoto grāmatu autoru mērķis ir pašas grāmatas radīšana, tās palaišana pasaulē, dalīšanās savā stāstā, savās idejās, domās. Tā var būt arī kā dāvana saviem tuvajiem, radiem un draugiem. 

Manas grāmatas nebija pārdošanā, jo mans mērķis nebija nopelnīt ar tām, tikai gribēju, lai par manu pagastu dzird un runā. Kas cits, ja ne mūsu līdzcilvēki pamudina un liek to darīt? Vienmēr zināju, ka cilvēkos Aulejā ir kas vairāk par zīmogotu gudrību, tādēļ gribējās aizrakstīt, sarakstīt visu, lai nekas nepazūd.

Kas būtu jāzina autoram, kurš vēlas savu darbu izdot grāmatas veidā?

Vispirms jābūt pārliecībai par ideju. Tad noteikti jāsaprot, ka būs jāgāž kalns. Un tad tikai uz priekšu!

  • Materiālie līdzekļi

Grāmatas izdošanas izmaksas ir ļoti dažādas, bet izdevniecībā www.savagramata.lv tiek piedāvāti tā saucamie “autoru komplekti”, kuros iekļauti dažādi izdevniecības pakalpojumi, atkarībā no nepieciešamības un iespējām. Lētākais ir EUR 239,00, kur iekļauts gan iekšlapu makets, gan vāka dizains un grāmatu druka. Izmaksas ir atkarīgas no materiāla vākiem, lappusēm, attēliem un, protams, tirāžas. Liela formāta grāmatām, biezām, ar krāsainām lappusēm, kā arī tirāžu, kas mērāma simtos, izmaksas var būt arī vairāki tūkstoši eiro. Parasti konkrētās izmaksas tiek rēķinātas katram projektam atsevišķi, jo arī katra grāmata ir unikāla.

  • Darba iesniegšana 

Izdevniecības speciālistiem ir pieredze arī ar rokrakstā sarakstītas grāmatas pārrakstīšanu un izdošanu, tomēr process veiksies ātrāk un vieglāk, ja darbs jau uzreiz tiek iesniegts datorrakstā un elektroniskā formātā (populārākais ir Word). Izdevniecībā ir pieejami arī redaktori, kuri jūsu tekstu izlabos gan stila ziņā, gan gramatiku (pareizrakstību). Tomēr, lai nesadārdzinātu izmaksas, autoram ir izvēle – šos pakalpojumus pasūtīt vai nē.

  • Grāmatas formāts 

Speciālistu ieteikums ir izvēlēties kādu no standarta formātiem, lai ietaupītu uz papīra atgriezumiem un tehniskajiem ražošanas procesiem.   

Standarta formāti: 

A6 (105 x 148 mm)

A5 (148 x 210 mm)

B5 (170 x 240 mm)

A4 (210 x 297 mm), vai cieto vāku sējumiem 200 x 280 mm

Izdevniecība noteikti palīdzēs ar ieteikumiem par piemērotāko grāmatas formātu, ņemot vērā darba specifiku. 

  • Grāmatu vāki

Cieto vāku sējums izmaksā dārgāk – aptuveni 2-3 eiro vairāk par katru grāmatu, atkarībā no formāta un tirāžas. Cieto vāku grāmatām iekšlapas tiek šūtas un tās ir vieglāk šķirstīt. Kompromiss starp līmētu mīksto vāku grāmatu un grāmatu cietajos vākos, var būt mīksto vāku grāmata ar šūtām iekšlapām.

  • Attēli

Grāmatas ar krāsainām bildēm ir būtiski dārgākas par melnbalto druku. Ja grāmatā iekļausiet tikai dažas krāsainas lappuses, tas noteikti būs lētāk, kā drukāt krāsainu visu grāmatu.

  • Tirāža

Iespējamas gan mazas tirāžas – 20 vai 50 grāmatas, gan lielākas tirāžas – 300 un 500. Ja grāmata domāta tikai Jūsu draugiem un radiem kā dāvana vai piemiņa, tad, iespējams, pietiks ar 50 eksemplāriem. Bet, ja vēlaties grāmatu izplatīt arī veikalos, tad jāplāno vismaz 100 eksemplāru druka.

Viena no vadošajām pašizdoto grāmatu izdevniecībām Latvijā ir  www.savagramata.lv. Kopš sava darbības sākuma izdevniecība palīdzējusi vairāk kā 300 autoriem to darbu izdošanā, un tikai 2020. gadā tās apgrozījums pārsniedza 100 000,00 EUR.

Izdevniecībā ir iespēja saņemt pilnu izdevniecības servisu un katrs autora darbs tiek izskatīts atsevišķi. Autoram var būt tikai ideja par to, ko viņš vēlas un izdevniecības darbinieki palīdzēs to realizēt jau pavisam konkrētā grāmatas veidā!

Izdevniecības profesionālā komanda palīdzēs Jums tikt galā arī ar grāmatas iekšlapu maketu un vāka dizaina noformējumu. Ja nepieciešams, piesaistīs redaktoru un korektoru. Grāmatai tiks piešķirs ISBN kods, kas ļaus Jūsu grāmatu atrast arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas katalogā. 

Izdevniecība piedāvā arī izdoto grāmatu mārketinga pakalpojumus, lai informācija par izdoto darbu sasniegtu pēc iespējas plašāku potenciālo lasītāju loku.

Ja autoram ir vēlme, tad izdevniecība www.savagramata.lv piedāvā ekskluzīvu grāmatas izplatīšanu grāmatu internetveikalā www.buki.lv. No visām Latvijas pašizdoto grāmatu izdevniecībām, tikai izdevniecībai www.savagramata.lv ir šāds līgums. Tas nozīmē, ka, tiklīdz grāmata nodrukāta, tā automātiski (saskaņojot ar autoru) nokļūst www.buki.lv sortimentā un autors var pelnīt ar tās pārdošanu.

Rezumējot jāsaka, ka mūsdienās izdot grāmatu vairs nav nedz sarežģīti, nedz dārgi. Viss ir atkarīgs no vēlmēm un iespējām. Bet pats galvenais – jābūt gribai un apņemšanām to izdarīt! 

Lai veicas visiem, kas vēlas izdot savu grāmatu!