Kā tavu dzīvi maina sociālie tīkli?

Ja tevis nav sociālajos tīklos, tevis nav vispār. Šobrīd šis sauklis šķiet tik pašsaprotams, tomēr daudzi Facebook, Draugiem, Twitter vai Instagram lietotāji pat nenojauš, ka iemesls, kādēļ viņi jūtas vientuļi un nelaimīgi, ir tieši pārāk liela aizraušanās ar sociālajiem tīkliem. Kas zina, varbūt pēc pāris gadiem, ieejot savā sociālo tīklu profilā, vispirms vajadzēs izlasīt līdzīgu brīdinājumu kā uz cigarešu paciņas vai sidra skārdenes?

Par to, ka sociālie tīkli spēj padarīt cilvēkus nelaimīgus, liecina nesen Dānijā veikts pētījums. Zinātnieki no Laimes pētniecības institūta secinājuši, ka bieža sociālo tīklu lietošana vispirms cilvēkā rada skumjas, kas vēlāk pāraug niknumā un depresīvā noskaņojumā. Pie šādiem secinājumiem dāņu eksperti nonāca, veicot eksperimentu ar 1095 brīvprātīgajiem vecumā no 17 līdz 70 gadiem, kurus viņi uzrunāja ar Facebook starpniecību. Eksperimenta sākumā dalībniekiem vajadzēja novērtēt savu laimes izjūtas līmeni pēc desmit ballu sistēmas. Noskaidrojās, ka vidējā atzīme ir 7,6 balles. Pēc tam tika izveidotas divas grupas. Tā dēvētās kontroles grupas dalībniekiem neko nevajadzēja mainīt savā uzvedībā, savukārt otrajai grupai pētnieki palūdza vismaz nedēļu atturēties no sociālo tīklu lietošanas. Pēc nedēļas tika veikta jauna laimes izjūtas līmeņa novērtēšana. Kontroles grupai tā joprojām bija 7,6 ballu līmenī, taču otrai grupai, kas neizmantoja sociālos tīklus, laimes izjūta palielinājās līdz 8,12 ballēm.

Kā mainās garastāvoklis?

Laimes pētniecības institūta vadītājs Meiks Vikings to skaidro šādi: „Sociālie tīkli maina realitātes uztveri, jo to lietotāji publiskai aplūkošanai piedāvā tikai pozitīvu informāciju – labākos un smaidīgākos foto un video. Pārējie sociālo tīklu lietotāji tos aplūko un neviļus salīdzina ar savu reālo dzīvi, kurā, protams, notiek dažādi neparedzēti notikumi, gan skumji, gan traģiski. Tādēļ viņus bieži pārņem sajūta, ka viss sliktais notiek tikai ar viņiem. Un sekas – sociālo tīklu lietotājs nemana, ka nonācis depresijā un jūtas nelaimīgs.”

Sociālos tīklus mēdz dēvēt par cilvēka noskaņojumu pastiprinātāju: veiksmīgie un populārie cilvēki būs populāri arī Facebook, bet tie, kas dzīvē maz ko sasnieguši un jūtas vientuļi, turpmāk jutīsies vēl vientuļāki un vēl neveiksmīgāki par saviem virtuālajiem draugiem un kolēģiem.

Psihologi uzskata, ka sabiedrībā pastāv divi sociālo tīklu lietotāju veidi. Vieni tos izmanto, lai dalītos ar interesantām ziņām un rakstiem, izteiktu savu viedokli par notikumiem, filmām un mūziku, kaut vai – lai uzspēlētu Candy Crush Saga. Tā parasti rīkojas normāls, socializējies, par sevi pārliecināts cilvēks, kuram nav komunikācijas problēmu ārpus virtuālajiem tīkliem.

Kas kļūst atkarīgi?

Otrais sociālo tīklu lietotāju tips sēž tajos stundām ilgi, lasa svešu cilvēku paziņojumus, reti atjauno savu statusu, īpašu uzmanību pievērš virtuālo paziņu fotogrāfijām no ceļojumiem, dzimšanas dienām, nemanot, ka sevi pakļauj riskam ieslīgt depresijā, kas var rasties skaudības, zemā pašnovērtējuma un ilgstošās vientulības dēļ. Tieši šiem indivīdiem ir vislielākais risks iekļūt tā dēvētajā sociālo tīklu žurku skrienamajā ratā. Cenšoties darīt visu, lai tikai varētu pārspēt savus sociālo tīklu draugus ar vēl krāšņāku ceļojumu foto publiskošanu, cilvēks ieslīgst virtuālajā narcisismā, kura blakne ir smaga vientulība.

Šādu sakarību apstiprina zinātnieki no ASV. Piemēram, Kārnegija–Mellona universitātes pētnieki no Cilvēka un datora mijiedarbības institūta noskaidrojuši, ka pasīva draugu un kolēģu sociālo tīklu profila pārlūkošana vistiešākajā veidā saistīta ar vientulības izjūtu un spēj radīt depresiju, kas, kā zināms, mūsdienās atzīta par nopietnu slimību. Arī zinātnieki no Jūtas universitātes secinājuši, ka Facebook profilu pārlūkošana liek secināt, ka visiem citiem dzīve izdevusies tik veiksmīga, laimīga un smaidīga, kas noved pie paša grūtsirdības. Jo reālajā dzīvē var gan nomirt mīļotais trusītis, gan sekot sāpīga šķiršanās no drauga. Diemžēl šo notikumu foto sociālajos tīklos taču neviens neievieto.

Psihologi rezumē, ka virtuālo attiecību uzturēšana ar cilvēkiem, no kuriem lielāko daļu neesat dzīvē pat sastapuši un, visticamāk, arī nekad nesastapsiet, provocē uz līdz šim nepieredzētu uzvedības veidu, kas vērsts tikai uz pašreklāmu, vēlmi radīt par sevi pēc iespējas labāku iespaidu vai vismaz izskatīties ne sliktāk par citiem.

 

Uzmanību – Instagram!

Tomēr vēl bīstamāku par Facebook uzskata Instagram, jo tajā praktiski nemēdz būt garu paskaidrojošu tekstu, tikai vienas vienīgas bildītes. Efektīga fotogrāfija, kā zināms, uzrunā uzreiz un daudz spēcīgāk nekā profila atjaunošana ar paskaidrojošu teikumu. Tā nu cilvēka uztvere ir iekārtota. Cilvēks, kas „uzsēdies” uz Instagram adatas, ir daudz nelaimīgāks nekā parasts Facebook ziņu lentes lasītājs, uzskata psihologi. Viens no veidiem, kā kompensēt nepatīkamās emocijas, – drauga ģimenes foto, kurā iemūžināts ceļojums uz Portugāli, kompensēt ar vēl lepnāka ceļojuma foto. Rezultātā sākas neformāla sacensība, kurš kuru. Turklāt tajā nav iespējams apstāties, jo nekad nebūs gana, līdz ar to realitātes izjūta tiek zaudēta arvien vairāk. Reizēm pat notiek tā, ka cilvēks, kurš nevar atļauties ceļot, paņem kredītu un iekuļas grūti atmaksājamos parādos tikai tādēļ, lai varētu vēlāk sociālajos tīklos ielikt tādus pašus foto kā viņa darba biedrs vai kaimiņš.

Protams, līdzīgas sociālo tīklu profilu neformālās divkaujas var norisināties arī Facebook vai Twitter, tomēr Instagram uzlūkojams par kaujas lauku, kur cīņa notiek „tīrā” veidā – tikai ar fotoattēlu palīdzību. Teju pusi dienas veltot vispiemērotākā attēla meklējumiem, pēc tam to apstrādājot, retais domā, ka citi lietotāji nerīkojas līdzīgi. Tomēr maldīgais priekšstats par „citu cilvēku laimīgo dzīvi” saglabājas un nostiprinās. Un ar katru jaunu ieniršanu Instagram dzīlēs, pašapziņa slīd arvien zemāk un zemāk.

Sociālā vardarbība apdraud jauniešus

Tomēr sociālie tīkli nav tikai nevainīga fotogrāfiju aplūkošana vai sprieduma izteikšana par aģenta 007 jaunāko filmu. Eiropā aptuveni 20% bērnu internetā saskaras ar dažādām vardarbības formām. Par Latviju precīzu datu nav, taču eksperti uzskata, ka tas varētu būt katrs desmitais interneta un sociālo tīklu lietotājs. ASV 1992. gadā tika dibināta organizācija Enough is enough, kas nolēma cīnīties ar nelegālo pornogrāfiju, bērnu, sieviešu un vīriešu seksuālu izmantošanu. Organizācija, ko dibināja ASV ievērojamu politiķu lēdijas, joprojām uzstājas kā viedokļu līdere, veic pētījumus, lai padarītu internetu drošu sabiedrībai. Pēc šīs organizācijas datiem, aptuveni 95% pusaudžu, kuri izmanto sociālos tīklus, ir bijuši kiberiebiedēšanas liecinieki, bet 33% paši kļuvuši par šīs parādības upuriem. Pētījumos noskaidrota saikne starp pusaudžiem, sociālajiem tīkliem un narkotiku lietošanu. 70% pusaudžu vecumā no 12 līdz 17 gadiem, kuri katru dienu izmanto sociālos tīklus, piecas reizes biežāk smēķē tabaku, trīs reizes biežāk lieto alkoholu, bet divas reizes biežāk smēķē marihuānu. Pētījumos arī atklāts, ka aktīviem sociālo tīklu lietotājiem, īpaši pusaudžu vecumā, pastāv risks, ka viņu var piemeklēt bailes kļūt sociāli atpalikušam. Tas nozīmē, ka jaunietis nepārtraukti pārlūkos sociālos tīklus tikai ar vienu domu – ka tikai kaut ko nepalaistu garām, ka tikai nenokavētu brīdi, kad kāds apģērba gabals ir izgājis no modes, lai nekļūtu smieklīgs savu klasesbiedru acīs.

Lai gan visam ir arī sava gaišā puse. Psihologi noskaidrojuši, ka viens no pozitīvajiem efektiem, ko var radīt sociālo tīklu lietošana, ir labvēlīga noskaņojuma iegūšana. Reizēm tikai viens peles klikšķis var aizvest pie domubiedru grupas, kuri risina to pašu problēmu, kas aktuāla jums, un gatavi sniegt bezmaksas padomu. Turklāt, lietojot sociālos tīklus mēreni, aiz datora vai planšetes ekrāna var justies droši pat visnoslēgtākais un kautrīgākais jaunietis.

Kā Latvijā lieto sociālos tīklus?

Šā gada novembrī mediju aģentūra veica pētījumu par sociālo tīklu lietošanas ieradumiem. Noskaidrojās, ka Draugiem, Facebook un Odnoklassniki vairāk lieto sievietes, kamēr vīrieši dod priekšroku vīterošanai Twitter un YouTube. Interesanti, ka daiļais dzimuma veido aptuveni 50,2% no Draugiem lietotāju skaita, 51,3% no Facebook, 62,7% no Odnoklassniki un 50,4% Vkontakte. Taču vīrieši labprātāk uzsit digitālo klačiņu Twitter – 58,3% un 57% YouTube. Šīs divas vietnes un Draugiem ir populāras starp latviešiem, kamēr Facebook nesmādē arī cittautieši, taču Odnoklassniki un Vkontakte ir populāras tikai cittautiešu vidū.

Laukos populārāka vietne ir Draugiem, Rīgā līderos izvirzījusies Facebook. Savukārt darba laikā visvairāk iecienīta ir Twitter, tad Instagram, bet trešajā vietā – Facebook. Sociālos tīklus visaktīvāk apmeklē vakarā līdz pulksten 22.00, taču izņēmums ir Draugiem, ko visbiežāk lieto rītos, kamēr naktīs – Vkontakte.

Если тебя нет в социальных сетях, тебя нет вообще. Сейчас это высказывание кажется чем-то самим собой разумеющимся, однако многие пользователи Facebook, Draugiem, Twitter или Instagram даже не отрицают, что причиной тому, что они чувствуют себя одинокими и несчастными, является слишком сильное увлечение социальными сетями. Кто знает, может, через пару лет, заходя в свой профиль в социальных сетях, нужно будет сперва прочесть предупреждение, подобное тем, что размещают на пачках сигарет или банках с сидром?

О том, что социальные сети могут сделать людей несчастными, свидетельствует недавно проведённое в Дании исследование. Учёные из Института исследования счастья пришли к выводу, что частое пользование социальными сетями сперва вызывает в человеке тоску, которая впоследствии перерастает в злость и депрессивное настроение. Такие выводы датские эксперты сделали, проведя эксперимент на 1095 добровольцах в возрасте от 17 до 70 лет, которых они нашли посредством Facebook. В начале эксперимента участники должны были оценить своё ощущение счастья по десятибалльной системе. Выяснилось, что средний балл – 7,6. После этого их разделили на две группы. Участникам так называемой контрольной группы не надо было ничего менять в своём поведении, тогда как вторую группу исследователи попросили как минимум неделю не пользоваться социальными сетями. Спустя неделю, была проведена повторная оценка ощущения счастья. В контрольной группе результат оставался на уровне 7,6 баллов, однако во второй группе, участники которой социальными сетями не пользовались, ощущение счастья выросло до 8,12 баллов.

Как меняется настроение?

Руководитель Института исследования счастья Мейк Викинг объясняет это следующим образом: “Социальные сети меняют восприятие реальности, поскольку их пользователи для публичного обозрения предлагают только позитивную информацию – самые лучшие, самые “улыбчивые” фото и видео. Другие пользователи социальных сетей смотрят их и невольно сравнивают со своей реальной жизнью, в которой, конечно же, происходят различные непредвиденные события, как печальные, так и трагические. Поэтому ими часто овладевает чувство, что всё плохое происходит только с ними. Последствия – пользователь социальных сетей впадает в депрессию и чувствует себя несчастным”.

Социальные сети можно назвать “усилителем” настроения человека: успешные и популярные люди будут популярны и в Facebook, а те, кто в жизни мало чего достиг и чувствует себя одиноким, по сравнению со своими виртуальными друзьями и коллегами чувствуют себя ещё более одинокими и несчастными.

Психологи считают, что в обществе существуют два типа пользователей социальных сетей. Одни используют их, чтобы делиться интересными новостями и статьями, высказывать своё мнение о событиях, фильмах и музыке, или даже просто поиграть в Candy Crush Saga. Так обычно поступает нормальный, социально активный, уверенный в себе человек, у которого нет проблем в общении вне социальных сетей.

Кто впадает в зависимость?

Второй тип пользователей социальных сетей просиживает в них целыми часами, читает сообщения незнакомых людей, редко обновляет свой статус, уделяет особое внимание фотографиям виртуальных знакомых из путешествий и с дней рождения, не замечая, что тем самым подвергает себя риску впасть в депрессию, вызванную завистью, низкой самооценкой или долгим одиночеством. Именно эти индивидуумы больше всех рискуют впасть в так называемый бег в колесе социальных сетей. Стремясь сделать всё, чтобы только превзойти своих друзей в социальных сетях, публикуя ещё более роскошные фото из путешествий, человек впадает в виртуальный нарциссизм, побочным эффектом которого является отчаянное одиночество.

Эту связь подтвердили учёные из США. Например, исследователи из Института взаимодействия человека и компьютера Университета Карнеги-Меллон выяснили, что пассивный просмотр профилей друзей и коллег в социальных сетях самым прямым образом связан с чувством одиночества и может вызвать депрессию, которая, как известно, в наши дни признана серьёзным заболеванием. Учёные из Университета штата Юта также пришли к выводу, что просмотр профилей на Facebook заставляет подумать, будто бы у всех остальных жизнь действительно такая успешная, счастливая и радостная, что приводит к собственному унынию. Ведь в реальной жизни может, скажем, умереть любимый кролик, или же произойти болезненное расставание с другом. Однако ведь фотографии таких событий в социальных сетях никто не размещает.

Психологи подытоживают, что поддержание виртуальных отношений с людьми, с большинством которых вы никогда не встречались и, скорее всего, никогда и не встретитесь, провоцирует определённый, ранее не встречавшийся стиль поведения, который направлен только на саморекламу, желание создать о себе по возможности более хорошее впечатление, или, по крайней мере, выглядеть не хуже других.

Внимание – Instagram!

Но ещё более опасным, чем Facebook, считается Instagram, потому что там практически не может быть длинных текстовых пояснений, только и исключительно фотоснимки. Эффектная фотография, как это известно, оказывает немедленное влияние и воздействует гораздо сильнее, чем обновление профиля с поясняющей фразой. Так устроено человеческое восприятие. Человек, “подсевший на иглу” Instagram, гораздо более несчастен, чем обычный читатель ленты новостей в Facebook, считают психологи. Один из способов компенсировать неприятные эмоции – это превзойти фото друга, на котором запечатлено путешествие их семьи в Португалию, ещё более красивой фотографией путешествия. В результате начинается неформальное соревнование – кто кого. К тому же, в нём невозможно остановиться, ибо довольно не будет никогда, поэтому чувство реальности теряется ещё больше. Иногда происходит даже так, что человек, который не может позволить себе путешествия, берёт кредит и влезает в неподъёмные долги лишь затем, чтобы потом можно было выложить в социальных сетях такие же фотографии, как у его коллеги или соседа.

Конечно, подобные неформальные поединки социальных профилей также могут проходить в Facebook или Twitter, однако Instagram можно считать полем битвы, где борьба происходит в “чистом” виде – только с помощью фотографий. Почти полдня проводя за поиском и обработкой наиболее подходящих фотографий, редкий пользователь задумывается о том, что другие пользователи так не поступают. Однако ложное представление о “счастливой жизни других людей” сохраняется и укрепляется. И с каждым новым погружением в пучины Instagram самооценка падает всё ниже и ниже.

Молодёжи угрожает социальное насилие

Однако, социальные сети – это не только невинный просмотр фотографий или высказывание мнений по поводу последнего фильма про агента 007. В Европе около 20% детей сталкивается в интернете с различными формами насилия. По Латвии точных данных нет, однако эксперты считают, что жертвой может быть каждый десятый пользователь интернета и социальных сетей. В США в 1992 году была основана организация Enough is enough, нацеленная на борьбу с нелегальной порнографией, сексуальным использованием детей, женщин и мужчин. Организация, основанная жёнами видных политиков США, до сих пор выступает в качестве лидера мнений и проводит исследования с целью сделать интернет безопасным для общества. По данным этой организации, около 95% подростков, пользующихся социальными сетями, были свидетелями запугивания в интернете, а 33% сами становились жертвами этого явления. В ходе исследований была установлена связь между подростками, социальными сетями и употреблением наркотиков. 70% подростков в возрасте от 12 до 17 лет, которые пользуются социальными сетями каждый день, в пять раз чаще курят табак, в три раза чаще употребляют алкоголь и в два раза чаще курят марихуану. Исследования также показали, что активные пользователи социальных сетей, особенно в подростковом возрасте, подвержены риску развития у них страха стать социально отстающим. Это означает, что молодой человек непрерывно просматривает социальные сети лишь с одной мыслью – как бы чего-нибудь не пропустить, не упустить момент, когда какой-нибудь предмет одежды не выйдет из моды, чтобы не стать посмешищем в глазах одноклассников.

Хотя, конечно, у всего есть своя светлая сторона. Психологи выяснили, что одним из тех положительных эффектов, которые способны дать социальные сети, является обретение благоприятного настроения. Иногда всего один щелчок мышью может привести вас в группу единомышленников, которые решают ту же самую проблему, что актуальна для вас, и готовы дать вам бесплатный совет. К тому же, пользуясь социальными сетями в меру, за экраном компьютера или планшета чувствовать себя уверенно может даже самый замкнутый и застенчивый юноша.

Как пользуются социальными сетями в Латвии?

В ноябре этого года медийное агентство провело опрос о привычках пользователей социальных сетей. Выяснилось, что Draugiem, Facebook и Odnoklassniki больше используют женщины, тогда как мужчины отдают предпочтение щебетанию в Twitter и порталу YouTube. Интересно, что прекрасный пол составляет примерно 50,2% аудитории Draugiem, 51,3% аудитории Facebook, 62,7% аудитории Odnoklassniki и 50,4% аудитории Vkontakte. Тогда как мужчины предпочитают виртуальные сплетни в Twitter – 58,3%, а 57% – в YouTube. Эти два сайта и Draugiem популярны у латышей, сетью Facebook не брезгуют также и другие национальности, а Odnoklassniki и Vkontakte популярны только среди других национальностей.

В сельской местности самым популярным сайтом является Draugiem, в Риге же в лидеры выбился Facebook. В рабочее же время наиболее популярен Twitter, затем Instagram, а на третьем месте – Facebook. Социальные сети наиболее активно посещаются вечером, до 22:00. Исключением является Draugiem, которым чаще всего пользуются утром, а ночью – Vkontakte.