Vai roboti konkurēs ar cilvēkiem?

Ļoti ticama vīzija par nākotnes profesiju likteni.

Nodarbošanās ar nākotnes pareģošanu ir riskanta padarīšana, kuras dēļ var ātri izpelnīties gan sabiedrības nosodījumu, gan izsmieklu. Taču mēģināt noteikt, kuras profesijas būs pieprasītas arī pēc divdesmit vai piecdesmit gadiem, ir divtik riskanti. Tomēr, apsverot visus par un pret argumentus, mēs pamēģināsim.

img770

Ko par nākotnes profesijām saka dažādu cienījamu starptautisku organizāciju pārstāvji? Vai tiešām pēc desmit vai divdesmit gadiem 90% darbinieku būs roboti un cilvēki sēdēs bez darba? Uzdrošinos apgalvot, ka nākotnē izzudīs arī tāds jēdziens kā bezdarbnieks – tam jau šobrīd nav visai laba slava. Tā vietā tiks izdomāts daudz pievilcīgāks apzīmējums.

Kā mainīsies pasaule?

Bieži, domājot par nākotni, to iztēlojamies kā kaut ko, kas apdraud mūsu dzīvi. Tomēr nākotne jau nav nedz slikta, nedz ļauna. Tā vienkārši atšķiras no šodienas, tāpat kā šodiena no vakardienas. Ar stipri lielāku varbūtību, ka rīt mūsu dzīvē ienāks vairāk jauno tehnoloģiju un robotu, kas spēs izdarīt vairāk, izmantojot mazāk cilvēkresursu. Zināmās aprindās Latvijā ir populāri izteikties, ka mūsu nākotne ir nelielas lauku saimniecības, kurās saimniekos, izmantojot senču metodes. Pirms Latvijas neatkarības atgūšanas šāda ideja likās ļoti apsveicama un ieviešama dzīvē. Bet kāda ir realitāte šodien? Izmantojot mūsdienīgu lauksaimniecības tehniku, tūkstoš hektāru lielu saimniecību mierīgi apstrādā trīs cilvēki, no kuriem viens ir īpašnieks. Turklāt nevienam no viņiem nav obligāti jādzīvo būdiņā meža vidū. Nav neiespējami, ka tuvākajā nākotnē viņi vispār izvēlēsies dzīvot netālajā pilsētā, kur pieejamas labas skolas, medicīnas pakalpojumi un kultūras pasākumi. Un nebūs brīnums, ka uz saviem pārdesmit kilometrus attālajiem labības laukiem nākotnes fermeri dosies ar elektromobiļiem.

Kas mūs sagaida?

Nesen Rīgā notika Ziemeļvalstu un Baltijas biznesa forums, kurā attīstības tendenču pētniece Luīze Fredbo-Nīlsena izteica visnotaļ drosmīgu apgalvojumu, ka tuvāko piecpadsmit gadu laikā jaunākās tehnoloģijas spēs aizstāt aptuveni divus miljardus darbinieku. Pirmie, kas izjutīs šīs pārmaiņas, būs grāmatveži, auditori un telemārketinga speciālisti. Šim sarakstam droši var pieplusot arī mazumtirdzniecības pārdevējus. Tas, ka vismaz daļēji viņai ir taisnība, redzams jau šodien, jo arī Latvijā dažos lielveikalos sāk ieviest tā dēvētās pašapkalpošanās kases, kurās pārdevējus aizstāj viedas ierīces, kas piedevām ir tik vienkāršas, ka ar tām spēj apieties gan skolēni, gan seniori.
Forumā Fredbo-Nīlsena apgalvoja, ka pārmaiņas ienāks pat tādās profesijās, par kurām šodien domājam, ka tās ir pa spēkam tikai un vienīgi cilvēkam. Viņa uzsver, ka iespēja nākotnē zaudēt darbu tehnoloģiju dēļ pastāv pat tādiem intelektuālu profesiju pārstāvjiem kā ekonomisti, kravas lidmašīnu piloti un aktieri. Kā piemēru viņa minēja šodien izzudušo burtliču profesiju. Tajā šodien viss tiek paveikts ar modernām maketēšanas programmām.

Tehnoloģijas būtiski samazina strādājošo skaitu

“Pēdējos divos gadsimtos esam pieredzējuši divas nozīmīgas pārmaiņas darba tirgū,” saka Grems Kodringtons, konsultāciju kompānijas TomorrowToday Global dibinātājs un daudzu nākotnes tēmām veltītu grāmatu autors. “Vispirms lauksaimniecības sektors pieredzēja milzīgas izmaiņas, kad mehanizācijas rezultātā ievērojami samazinājās strādājošo skaits, pēc tam tas pats notika ar manufaktūrām. Tagad esam trešo lielo pārmaiņu priekšā – nākamajā desmitgadē mašīnas spēs aizvietot darbu apkalpojošajā sektorā, kas liks sarosīties baltajām apkaklītēm.”
Grems Kodringtons gan mierina pesimistiski noskaņotus planētas iedzīvotājus, uzsverot: lai arī esam pieredzējuši, kā vēstures gaitā dažādas profesijas izzūd, bet dažas pastāv pāris gadu desmitus, nepārtraukti rodas arī vajadzība pēc jaunām darba vietām. Viņš uzskata, ka līdz aptuveni 25% mūsdienās pilna laika strādājošo cilvēku nākotnē tiks nodarbināti nevis kā uzņēmumu štata darbinieki, bet gan kā ārpakalpojumu sniedzēji dažādu līgumdarbu veikšanai. Par ārkārtīgi būtiskām viņš uzskata tās, ko šodien dēvē par digitālajām prasmēm. Ja nākotnē būs kāds darbs, ko varēs paveikt attālināti, tas arī tiks darīts, jo lielie uzņēmumi labprātāk algos vairākus frīlanserus nekā vienu augstākās klases vadītāju.
Kodringtons uzskata, ka tāpēc jau šodien īpaši svarīgi saprast, ka konkurence būs globāla ne tikai kompāniju, bet arī indivīdu starpā. Jaunās prasmes, kas varētu palīdzēt izsisties darba tirgū, būs spēja sevi reklamēt, apliecināt savas iemaņas kaut vai ar to pašu sociālo tīklu palīdzību. Šajā spēlē uzvarēs tie, kas apzināsies, ka jāmācās ir nepārtraukti, tāpat arī ļoti svarīga ir pašdisciplīna, lai to visu apgūtu. Paredzams, ka tuvākajos desmit gados īpaši pieprasīti būt jauna veida vadītāji, kas spēs saprasties, dot darba uzdevumus un motivēt izpildīt uzticēto darbu neatkarīgiem indivīdiem, kas vairs nestrādās kopā vienā telpā, bet atradīsies dažādās pasaules malās un būs visnotaļ neatkarīgi.
Futurologi uzskata, ka nākotnē darba netrūks zobārstiem, rehabilitācijas terapeitiem un fitnesa treneriem, arī garīdzniekiem un ķīmijas inženieriem. Vismaz tuvākos piecpadsmit gadus viņi var gulēt mierīgi.
Viens gan ir skaidrs. Bez darba nekad nepaliks nākotnes tendenču prognozētāji.

Pārmaiņas ienāks pat tādās profesijās, par kurām šodien domājam, ka tās ir pa spēkam tikai un vienīgi cilvēkam.

Kļūsti par atraktīvu profesoru

Ņemot vērā, ka pamazām mainās macību formas, nākotnē, lai mācītos augstskolā, viena no svarīgākajām lietām, ko vajadzēs, būs jaudīgs interneta pieslēgums. Jau šodien, izmantojot Youtube, pieaugušie apgūst Photoshop, bet skolēni mācās izgatavot sērkociņu raķetes vai locīt sarežģītas papīra lidmašīnas. Paredzams, ka nākotnē īpašs pieprasījums būs pēc pasniedzējiem, kuri savas lekcijas spēs pasniegt atraktīvi. Konkurēt vajadzēs arī profesoriem. Sirmajiem vīriem, kuri lasīja lekcijas tik monotonā balsī, ka puse no auditorijā sēdošajiem paspēja iemigt, vai nu nāksies steidzami apgūt aktierprasmes, vai… doties pensijā.
Fermeris uz daudzstāvenes jumta
Pasaulē jau vairākus gadus pazīstama tāda profesija kā urbānais fermeris. Tā kā pilsētu iedzīvotāju skaits nemitīgi palielinās, turklāt arvien vairāk cilvēku saprot, ka tradicionālajā lauksaimniecībā bieži izmanto agresīvas ķimikālijas, kas vēlāk nonāk cilvēka organismā un, iespējams, izraisa dažādas slimības, arvien vairāk iedzīvotāju paši vēlas pievērsties dārzeņu audzēšanai. Londonā, Parīzē, Ņujorkā pilsētu iedzīvotāji ierīkojuši kompaktas dārzeņu audzētavas uz pilsētu ēku jumtiem.
Arī Latvijā pagājušā gada vasaras vidū Latvijas Biškopības biedrības pārstāvji netālu no tā dēvētā “skābbarības torņa” novietoja divus bišu stropus, kas vēlāk sniedza ap 60 kilogramiem medus. Ja līdz šim bija uzskats, ka pilsētvidē gaisa piesārņojums ir ļoti liels, veiktā medus analīze pierādīja, ka tas nesatur smagos metālus un ir veselīgs. Turklāt pēc analīžu rādītājiem tas absolūti neatšķīrās no tā produkta, kas tiek iegūts laukos, tālu no apdzīvotām vietām.
Viņš palīdzēja man atcerēties jaunību
Kāds Kanādas stipendiju fonds, sadarbojoties ar futurologiem, izstrādājis savu versiju par dažādām nākotnē pieprasītām profesijām. Viena no tām – tā dēvētie nostalģisti. Šīs profesijas pārstāvji nodarbosies ar īpaša interjera radīšanu gados vecākiem cilvēkiem. Jau tagad zināms, ka viņu skaits tuvākajā nākotnē ievērojami pieaugs, jo sasniegumi medicīnā un veselības aprūpes sistēmā paildzinājuši cilvēku mūžu. Nostalģistu darba pienākums būs radīt tāda veida interjeru, kas senioriem palīdzēs atsaukt atmiņā viņu labākos dzīves posmus. Var tikai piekrist, ka dzīvoklī, kas iekārtots, lai atsauktu atmiņā, piemēram, gadu, kad tika izcīnīti pirmie nozīmīgie panākumi karjerā, vecumdienas būs pavadīt patīkamāk. Paredzams, ka nostalģistiem būs jāapgūst interjera dizaina veidotāja, vēsturnieka un sociālā darbinieka profesijas iemaņas.

Interesantākās nākotnes profesijās

Mūža nogales serviss

Mēs visi atceramies pasaku par dēlu, kurš veda ragaviņās uz mežu savu sirmo un savārgušo tēvu. Lai gan pasakā dēls nolemj lauzt tā laika tradīcijas un tēvu aizved atpakaļ uz mājām, paslēpj pagrabā un, klausot pieredzējušā vīra padomam, paglābj dzimtu no bada nāves, nokuļot jumta salmus, lai iegūtu rudzus, ar ko neražas laikā apsēt laukus, pasaka ilustrē tā laika sabiedrības attieksmi pret padzīvojušiem cilvēkiem. Ņemot vērā, ka arī mūsdienās cilvēku vecums arvien palielinās, runājot par nākotnes profesijām, bieži tiek pieminēts tā dēvētais dzīves noslēguma posma vadītājs. Izklausās jau pavisam jocīgi, taču šīs profesijas pārstāvis, ko drīzāk varētu salīdzināt ar mācītāja misiju, nodarbosies ar to, ka cilvēkam, kurš nonācis mūža galā, palīdzēs sagatavoties pēdējai mūža stundai. Šajā profesijā būtu nepieciešamas sociālā darba, veselības aprūpes un psihologa iemaņas.

img785
Visa dzīve kā spēle

Tā kā nākotnē tehnoloģijas kļūs arvien sarežģītākas, paredzams, ka viena no problēmām būs – kā iemācīties tās apgūt. Šeit lieti noderēs tā dēvētā spēļu inženiera prasmes. Viņa pārziņā būs, izmantojot dažādu spēļu elementus, atvieglot cilvēkiem dzīvē noderīgu prasmju apgūšanu. Tāpat paredzams, ka spēļu elementu klātbūtne cilvēka ikdienā palīdzēs izvairīties no stresa kaitīgās ietekmes.
Palīdzēs izdrukāt mēbeles
3D druka joprojām daudziem liekas pilnīgs kosmoss, taču ap 2025. gadu cilvēku attieksme pret to varētu mainīties, uzskata futurologi. Jau tagad iespējams iegādāties 3D printeri un mājās izdrukāt nelielus sadzīves priekšmetus, tomēr paredzamā nākotnē 3D tehnoloģijas būs attīstījušās tik tālu, ka, izmantojot 3D koučus, ikviens varēs izdrukāt arī mēbeles un pat ēku infrastruktūras elementus, piemēram, dažādas konfigurācijas caurules, radiatorus, durvju rokturus utt.

Jaunās prasmes, kas varētu palīdzēt izsisties darba tirgū, būs spēja sevi reklamēt, apliecināt savas iemaņas kaut vai ar to pašu sociālo tīklu palīdzību.

Очень вероятное видение судьбы профессий в будущем.

Предсказывать будущее – занятие рискованное, которое может быть вознаграждено как осуждением, так и насмешками общества. Однако пытаться определить, на какие профессии ещё будет спрос и через двадцать или пятьдесят лет – занятие, рискованное вдвойне. Тем не менее, взвесив все аргументы за и против, мы всё же попытаемся.

img770

Что о профессиях будущего говорят представители различных уважаемых международных организаций? Действительно ли через десять-двадцать лет 90% работников будут роботами, а люди останутся сидеть без работы? Осмелюсь предположить, что в будущем исчезнет и само понятие “безработный” – оно и сейчас имеет не слишком хорошую репутацию. Вместо него придумают какое-нибудь другое, гораздо более приятное обозначение.

Как изменится мир?

Думая о будущем, мы часто представляем его как что-то, что угрожает нашей жизни. Но ведь будущее не бывает плохим или хорошим. Оно просто отличается от настоящего, так же, как и настоящее отличается от прошлого. При этом существует гораздо большая вероятность того, что в нашу жизнь войдёт всё больше новых технологий и роботов, которые позволят делать больше, используя меньше человеческих ресурсов. В определённых кругах в Латвии популярно высказывание о том, что наше будущее – небольшие крестьянские хозяйства, которые работают методами предков. До восстановления независимости Латвии такая идея казалась вполне приемлемой и осуществимой. Но какова реальность сегодня? При помощи современной сельскохозяйственной техники, с хозяйством в тысячу гектаров спокойно справляются три человека, из которых один – его владелец. К тому же, никому из них не нужно обязательно жить в избе посреди леса. Вполне возможно, что в ближайшем будущем они вообще предпочтут жить в городе неподалёку, где есть хорошие школы, медицинские услуги и культурные мероприятия. И не будет чудом, если на свои нивы, расположенные в паре десятков километров от дома, фермеры будущего станут ездить на электромобилях.

Что нас ждёт?

Недавно в Риге состоялся бизнес-форум северных и прибалтийских стран, в ходе которого Луизе Фредбо-Нилсена, исследователь тенденций развития, высказала весьма смелое предположение о том, что в ближайшие пятьдесят лет новые технологии смогут заменить собой примерно два миллиарда работников. Первыми, кто почувствует на себе эти изменения, будут бухгалтера, аудиторы и специалисты по телемаркетингу. К этому списку также можно смело добавлять продавцов в розничных магазинах. То, что она по меньшей мере отчасти права, видно уже сегодня, поскольку и в некоторых универсальных магазинах Латвии уже начинают вводить так называемые кассы самообслуживания, где продавцов заменяют собой умные устройства, которые, к тому же, настолько просты, что с ними управится и школьник, и пенсионер.

На форуме Фредбо-Нилсена утверждала, что перемены затронут даже такие профессии, которые, как мы считаем сегодня, под силу только и исключительно человеку. Она подчёркивает, что в будущем под угрозой потери работы из-за развития технологий оказываются представители даже таких интеллектуальных профессий, как экономисты, пилоты грузовых самолётов и актёры. В качестве примера она привела исчезающую в наши дни профессию наборщика. Всю их работу сегодня выполняют современные макетировочные программы.

Технологии значительно сокращают количество работающих

“За последние два столетия мы стали свидетелями двух значительных процессов перемен на рынке труда” – говорит Грэм Кодрингтон, основатель консалтинговой компании TomorrowToday Global и автор многих книг, посвящённых темам будущего. “Первой огромные изменения пережила сельскохозяйственная отрасль, когда в результате механизации значительно сократилось число работающих, а затем то же самое случилось с мануфактурами. Теперь мы стоим на пороге третьей большой серии перемен – в течение следующего десятилетия, машины смогут заменить работников сферы обслуживания, что заставит зашевелиться и белых воротничков”.

При этом Грэм Кодрингтон всё же успокаивает пессимистически настроенных обитателей планеты, подчёркивая: хотя мы уже видели, что по ходу истории некоторые профессии исчезают, а другие существуют всего пару десятков лет, непрерывно возникает и потребность в новых рабочих местах. Он считает, что около 25% тех людей, которые сейчас работают на полную ставку, в будущем будут заняты не как штатные работники предприятий, а как поставщики внешних слуг для выполнения различных сдельных работ. Чрезвычайно важными умениями он считает те, которые сейчас называются цифровыми навыками. Если в будущем появится какая-либо работа, которую можно будет выполнять удалённо, то так и будет делаться, поскольку крупные компании предпочтут работать с несколькими фрилансерами, нежели содержать одного руководителя высшего класса.

Перемены затронут даже такие профессии, которые, как мы считаем сегодня, под силу только и исключительно человеку.

Кодрингтон считает. что поэтому уже сегодня особенно важно понять, что конкуренция будет глобальной, причём не только между компаниями, но и между индивидами. Новыми умениями, которые смогут помочь пробиться на рынке труда, будут способности рекламировать себя, подтверждать свои умения, хотя бы посредством тех же самых социальных сетей. В этой игре победят те, кто осознает, что учиться нужно непрерывно. Также, для того, чтобы всё это освоить, будет очень важна самодисциплина. Предполагается, что в ближайшие десять лет особенным спросом будут пользоваться руководители нового типа, которые смогут добиваться взаимопонимания в работе с независимыми индивидами, давать им рабочие задания и мотивировать их на выполнение порученной работы. Такие работники больше не будут работать вместе, в одной комнате – они будут находиться в разных частях света и работать полностью независимо.

Футурологи считают, что в будущем работы вполне хватит стоматологам, реабилитационным терапевтам и фитнес-инструкторам, а также духовникам и инженерам-химикам. По крайней мере, в ближайшие пятнадцать лет они могут спать спокойно.

Одно ясно точно. Без работы никогда не останутся специалисты по прогнозу будущим тенденций.

Стань привлекательным профессором

Принимая во внимание то, что формы обучения понемногу изменяются, одной из наиболее важных вещей для учёбы в институте в будущем станет мощное подключение к интернету. Уже сегодня, при помощи Youtube, взрослые осваивают Photoshop, а школьники учатся изготавливать ракеты из спичек и складывать сложные самолётики из бумаги. В будущем можно предвидеть особый спрос на преподавателей, которые смогут вести свои лекции в привлекательной манере. Конкурировать между собой придётся и профессорам. Седовласым мужам, читающим лекции столь монотонным голосом, что половина аудитории засыпает, придётся либо срочно осваивать актёрское мастерство, либо… отправляться на пенсию.

Фермер на крыше многоэтажки

В мире уже несколько лет известна такая профессия, как городской фермер. Поскольку население городов неуклонно увеличивается, и при этом всё больше людей понимает, что в традиционном сельском хозяйстве часто используются агрессивные химикаты, которые потом попадают в организм человека и могут вызвать различные заболевания, многие городские жители сами желают приобщиться к выращиванию овощей. Жители Лондона, Парижа, Нью-Йорка уже оборудовали себе компактные огородики на крышах городских зданий.

И в Латвии, в середине лета прошлого года, силами представителей Латвийского пчеловодческого общества неподалёку от так называемой “силосной башни” были установлены два пчелиных улья, которые позже принесли около 60 килограмм мёда. Несмотря на то, что раньше воздух в городской среде считался очень загрязнённым, проведённый анализ полученного мёда показал, что это вполне здоровый продукт, не содержащий тяжёлых металлов. Более того, по показателям анализов он абсолютно не отличался от продукта, полученного в сельской местности. вдали от обжитых мест.

Он помог мне вспомнить молодость

Один канадский стипендиальный фонд, в сотрудничестве с футурологами, разработал свою гипотезу о профессиях, которые будут востребованы в будущем. Одна из них – так называемые ностальгисты. Представители этой профессии будут заниматься созданием особых интерьеров для пожилых людей. Уже сейчас известно, что их число в будущем заметно увеличится, поскольку достижения в медицине и системе здравоохранения продлили человеческую жизнь. Обязанностью ностальгистов будет создавать такой интерьер, который поможет пожилым людям воскресить в своей памяти лучшие периоды своей жизни. Можно только согласиться с тем, что проводить почтенные годы в квартире, которая обустроена так, чтобы напоминать, например, о том годе, когда были достигнуты первые значительные успехи в карьере, будет гораздо приятнее. Вероятно, ностальгистам придётся осваивать профессии дизайнера интерьера, историка и социального работника.

 

Самые интересные профессии будущего

Сервис конца жизни

Мы все помним сказку о том, как сын повёз на санях в лес своего седого, одряхлевшего отца. Хотя в сказке сын решился нарушить традицию своего времени и, отвезя отца обратно домой, спрятал его в погребе и, прислушиваясь к советам опытного мужчины, спас своё племя от голодной смерти, обмолотив солому с крыши и таким образом получив зёрна ржи, которые и посеял на поле во время неурожая, эта сказка отображает свойственное той эпохе отношение к людям преклонных лет. Принимая во внимание то, что и в наше время средний возраст человека неуклонно повышается, в разговорах о профессиях будущего часто упоминается так называемый специалист по сервису конца жизни. Звучит крайне странно, однако представитель этой профессии, которую скорее можно сравнить с миссией священника, будет помогать людям, приближающимся к концу своей жизни. приготовиться к своему последнему часу. В такой профессии потребуются навыки в области социальной работы, здравоохранения и психологии.

img785

Вся жизнь как игра

Так как в будущем технологии будут становиться всё более сложными, одной из ожидаемых в будущем проблем может стать то, как эти технологии

освоить. Здесь пригодятся умения так называемого инженера по разработке игр. Его задачей станет облегчать освоение людьми полезных в жизни навыков путём применения различных игровых элементов. Также ожидается, что присутствие игровых элементов в повседневной жизни человека поможет ему избавиться от вредного влияния стресса.

Помощь в распечатывании мебели

3D-печать до сих пор многим кажется чем-то космическим, однако, как считают футурологи, примерно в 2025 году отношение людей к этой технологии может измениться. Уже сейчас возможно приобрести 3D-принтер и распечатывать у себя дома небольшие бытовые предметы, однако перспектива развития технологий 3D-печати в будущем такова, что любой, при помощи 3D-инструктора, сможет распечатывать также и мебель и даже элементы инфраструктуры зданий, например, трубы различной конфигурации, радиаторы, дверные ручки и т.д.

Новыми умениями, которые смогут помочь пробиться на рынке труда, будут способности рекламировать себя, подтверждать свои умения, хотя бы посредством тех же самых социальных сетей.