Artūrs Jenots: Lai darbi runā skaļāk par vārdiem

Raksta: Mariss Priekulis

Multimākslinieks Artūrs Jenots aizvadījis notikumiem bagātu gadu. Septembra sākumā mākslinieks savā Facebook profilā publicēja rakstu, kurā vēstīja par noslēdzošo Ipstena Kūna (pseidonīms) albumu “Ultreya”. Par ceļu uz hiphopa pasauli, nākotnes plāniem un sātīgiem cepešiem – turpmākajās rindkopās.

Kā zināms, tad vispasaules dižķibeles apstākļos ļaudis aizvien vairāk cenšas rast laiku sev. Kāds dod priekšroku gulšņāšanai dīvānā, pa laikam verot skatienu uz televizoru. Cits izvēlas aktīvākas brīvā laika pavadīšanas alternatīvas. Jau skolas gados, kurus Artūrs aizvadīja Hanzas pilsētā Limbažos, jaunieti interesēja basketbola spēle. Mācību nolūkos pārceļoties uz Rīgu, oranžā bumba kļuva par otrās maiņas spēlētāju. 2020. gadā Artūrs uzmeklēja sev saistošu komandu OlyBet Basketbola Līgā, tomēr dažādu apstākļu dēļ komanda izira. Multimākslinieks uzsver, ka viņam basketbols nepieciešams, lai kustētos, un oranžās bumbas spēle sagādā prieku.

Vairāk kā jebkad cilvēce ir motivācijas meklējumos. Amerikāņu animators un uzņēmējs Volts Disnejs (Walt Disney) ir teicis, ka “visi mūsu sapņi var piepildīties, ja mums ir drosme tos īstenot”. Artūrs savu iedvesmu piepildīt iecerēto pandēmijas apstākļos rod šķietami prozaiskās lietās:

“Iespēja satikt cilvēkus, redzēt pasākumus. Mani uzlādē tās lietas, kuras kādreiz šķita ikdienišķas – aiziet uz kinoteātri un apēst popkornu, aiziet uz kafejnīcu vai bāru, satikt cilvēkus ārpus mājas. Tās šķiet ļoti vienkāršas lietas, jo kādreiz arī tādas bija, bet šobrīd ir ļoti īpaši ko tādu pieredzēt. Tās ir lietas, kuras uzlādē.”

Jaunietis min, ja kādreiz pabūšana un atpūšanās ierastajā dzīvesvietā pāris dienas uzlādēja, tad šobrīd tā ir absolūta ikdiena, kaut kas izsūcošs. 

Tagad gan laidīsimies nelielā throwbackā uz tālo 2009. gadu, kas bija īpaši darbīgs laiks hiphopa sfērā. Ietekmīgā un populārā grupa Run-DMC tiek uzņemta Rokenrola slavas zālē (The Rock and Roll Hall of Fame). Pašmāju reperis Gacho kopā ar viesmāksliniekiem izdod savu otro studijas albumu “Gatis Irbe”, kas plūc laurus Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvā “Zelta Mikrofons”. Un…reperis Ipstens Kūns (Artūra Jenota pseidonīms) aizsāk savu darbību. 

“Tas posms bija ļoti izteikts Latvijas hiphopā. Ja pavaicāsi hiphopa nozares cilvēkiem, tad viņi noteikti minēs 2009. gadu un kādus divus turpmākos gadus. (..) Komūna mutuļoja labā nozīmē un bija ļoti, ļoti interesants laiks. Viss, kas notika, iedvesmoja darīt.”

Pateicoties tobrīdējai hiphopa augšupejai, kā arī latviešu valodas un literatūras skolotājai, Artūrs spēra pirmos soļus mūzikas lauciņā. Tiesa gan pirmie radošās darbības gadi nebija nekāda medusmaize. Pāris gadus jaunais mākslinieks veltīja tekstu un mūzikas rakstīšanai. Būtiska sastāvdaļa attīstības procesā bija finansējuma un ierakstu studijas atrašana. Artūrs atzīmē, ka tas bija “izaicinošs, bet tajā pašā laikā – romantisks periods”.  

Medijs Rolling Stone 2019. gadā vēstīja, ka 67% no klausītākajām dziesmām pasaulē ir rakstītas angļu valodā. Un ne bez pamatojuma – angļu mēlē runā visvairāk pasaules iedzīvotāju, proti, 1 miljards 132 miljoni (ņemot kopā dzimtās valodas un svešvalodas pratēju skaitu).

Jau kopš savas darbības sākuma 2009. gadā Artūrs raksta tikai un vienīgi latviešu mēlē. Protests pret vienveidību vai rūpīga dzimtās valodas aizsargāšana? Kā izrādās, ne viens, ne otrs. Multimākslinieks latviešu valodā saskata ko īpašu, neatkārtojamu, neaizvietojamu, citviet neatrodamu.

“Man iedvesmoja tas, kā es varu spēlēties ar mūsu pašu valodu, cik es viņu dabiski, ļoti forši izjūtu. Tieši to es ieraudzīju Latvijas hiphopā. Tas bija gan izklaidējoši, gan iedvesmojoši, ļāva pašam mēģināt spēlēties ar valodu. Otrs iemesls – es nevienu citu valodu nejūtu tik labi kā latviešu valodu.”

Turpinot dzimtās valodas tēmu, Artūram jautāju par iespējamajiem radošajiem plāniem latgaliešu valodā. Māksliniekam patīk Latgales kultūra kopumā, tomēr norāda uz to, ka nāk no Vidzemes puses. Viņu interesē Vidzemes ziemeļrietumu lībiskais dialekts. Iespējams, nākotnē varam sagaidīt radošu eksperimentu ar kād dziesm bez galotn, jo tieši šī ir viena no būtiskākajām lībiskā dialekta īpašībām.

Foto: Ritvars Stankevičs

Tā vien šķiet, ka Artūrs ir visur! Podkāstu (latviešu valodas sargi aicina to dēvēt par raidierakstu, aplādi vai podraidi) pasaule nav izņēmums. Multimākslinieks veidojis podkāstu “Karsts Karsts”, kurā klausāmas (un skatāmas) daudzas sarunas ar Latvijas hiphopa kultūras pārstāvjiem. Raidierakstā “Sarunas par Mīlestību” autors satiekas ar līdzcilvēkiem, lai runātu par mums visiem nozīmīgu tēmu – mīlestību. Artūrs ar aizrautību stāsta par aplāžu veidošanu:

“Katra saruna, iedvesmo divām nākamajām sarunām. Tur nav runa par to, cik interesanta saruna. Svarīgākais ir enerģijas apmaiņa, kas notiek sarunas brīdī. Otrā plānā ir tas, ka to kāds novērtē. Kad pilnīgi nepazīstams cilvēks komentē, cik viņam šis saturs ir nepieciešams, ir palīdzējis vai šķiet interesants, tas arī, protams, motivē to darīt.”

2020. gada rudenī Artūrs Jenots kopā ar Karlīnu Šēnknehti laida klajā dziesmu rakstīšanas nometnē “RigaLive” sarakstīto dziesmu “Vēl viens lietus”. Par skaņdarba ideju kalpojis kāds Artūra brauciens automašīnā pirms Akmens tilta. Ārā lijis neliels lietus un cilvēki steigšus devušies savās gaitās. Kā stāsta dziesmas autors, šī ir viena no retajām dziesmām, kura tika rakstīta par notiekošo apkārt, vispārīgi, tomēr iekļaujot spilgtas detaļas.

Dziesma vēsta par kādu lirisko es, kuram ir noslēgušās attiecības, un viņš par tām prāto. Tajā pašā laikā uz ietves iet meitene ar lietussargu, un arī viņa ir iedvesmojusies dzīvei – nevēlas būt pašreizējās attiecībās.

Manu uzmanību piesaistīja dziesmas oficiālais videoklips, kas filmēts neierastā manierē. Artūrs, sazinājies ar video autoru Elvi Lāci, nonāca pie secinājuma – videoklipā būs daudzstāvu stāvvieta un iepirkumu ratiņi. Kā ķirsīts uz tort dziesmas video tika iekļautas īpašas laika ziņas TV3 ziņu redaktora Mārtiņa Spura vadībā. Oriģinālā ideja realizēta zibenīgi ātrā laikā – trīs dienās jaunais singls bija ieguvis atjautīgu vizuālo noformējumu. 

Publicitātes foto

No vasaras siltajām dienām dosimies uz decembra ziemīgajiem laikapstākļiem. 2021. gada nogale mūs pārsteidza ar patiesi kārtīgu ziemu. Taujāts par ziemīgākiem sporta veidiem, Artūrs ironiski atbild, ka ir profesionāls pikošanās meistars, kā arī labprāt nolaižas no kalna ar ragaviņām. 

Multimākslinieka Ziemassvētku atmiņu stāstā aizceļojam uz Limbažu pusi, kur piedzīvoti vissirsnīgākie svētki. Artūram palikuši atmiņā Ziemassvētku vecīši, kuri šķituši aizdomīgi līdzīgi kaimiņu Baibai. Tad arī ziemas bija krietni bargākas un termometra stabiņš noslīdēja zemāk… Jaunietim spilgti atmiņā palikuši mammas brāļu celtie sniega cietoksņi, kas stiepās divu stāvu augstumā. Ar visām trepēm un lūkām, jumtu un daudz, daudz sniega. 

Vaicāts par mīļāko svētku galda ēdienu, Artūrs min kartupeļus ar štovētiem kāpostiem un cepeti. Viņš atzīst, ka nav liels gaļēdājs, bet viss ēdiens ar cepeša tauciņiem pār kartupeļiem – mmm… Uzreiz jautāju par svēto latviešu lepnumu, proti, pelēkajiem zirņiem ar speķi. 

Pelēkie zirņi ar speķi un krējumu man vienmēr garšo, bet tas nav tas. Kartupeļi ar štovētiem kāpostiem un cepeti ir mans signature food.

Gada nogales svētku laikā Artūrs novēl uzburt svētku sajūtu savā mājā, cenšoties neielaist ģimenes lokā ārpasaules likstas. Uz dažām svētku dienām atslēgties no ārpasaules, būt kopā ar saviem mīļajiem un tuvajiem. Multimākslinieks jaunajā gadā novēl spēku un pacietību, izmantot šo laiku, lai ieskatītos sevī.

Šis laiks kaut kad beigsies, mēs atgriezīsimies pie normāliem apstākļiem. Es novēlu tajos apstākļos atgriezties krietni stiprākiem, gudrākiem, gaišākiem, lai tad mēs varam visu sakopot un darīt lielas, brīnišķīgas un gaišas lietas.

 

Artūra Jenota oficiālās pārstāvniecības interneta vidē:

https://www.artursjenots.lv/

https://www.facebook.com/artursjenots

https://www.instagram.com/artursjenots/

 

Izmantotie informācijas avoti:

rollingstone.com

berlitz.com