Kā kļūt par līderi?

Viņi spēj ne tikai sasniegt izcilību savā profesijā, bet arī iedvesmot jauniešus nebaidīties no ambicioziem dzīves mērķiem. 

Īsteni savas jomas profesionāļi, kuri pērn Young Media Sharks nometnē dalījās iegūtajās zināšanās, mums atklāj būtiskāko par izglītības nozīmi, iemaņām un spēju sasniegt labākos rezultātus. 

10 tūkstoši darba stundu

terzensGUSTAVS TERZENS, Radio SWH dīdžejs, TV raidījumu vadītājs

Kāda, tavuprāt, ir izglītības nozīme profesijā? Kā vislabāk veicināt profesionālo izaugsmi?

Profesionalitāti var veicināt tikai ar praksi, jo profesionalitāte ir tā saucamās desmittūkstoš darba stundas. Kad tu kaut ko apgūsti, tas ir jākaļ, jāizkopj – kā mācoties spēlēt mūzikas instrumentu: tu no sākuma neko nemāki, bet, ieguldot darbu, kļūsti arvien labāks. Tātad “audzēt” profesionalitāti var, gan teorētiski un garīgi augot, gan nostrādājot “10 tūkstošus darba stundu”.

Savukārt augstākā izglītība ir kā noslāņojošs virziena rādītājs. Pirmkārt, bez augstākās izglītības tevi daudz kur var nepieņemt, jo tā ir formalitāte, kas tiek pieprasīta, otrkārt, tas liek pašam kaut kādā ziņā atmosties, ieraudzīt, kas sanāk. Atceros, ka, stājoties universitātē, daudzi mani vienaudži domāja aptuveni tā: “Nu, stāšos filologos, ja netikšu tur, iešu uz vēsturniekiem, ja netikšu tur, iešu uz ekonomistiem, ja ne, tad uz ģeogrāfiem.” Rodas jautājums – ko tad tu galu galā gribi? Es zināju uzreiz, man bija viena prioritāte, un tur arī iestājos.

Cik liela nozīme tavā karjerā bijusi iegūtajam maģistra grādam?

To nekad neviens līdz šim nekur nav prasījis! (Smejas.) Bet man personīgi maģistrantūrā bija visinteresantākie kursi, tāda prātu atverošāka mācīšanās, jo maģistrantūrā arī pasniedzēji studentu kaut kā citādi – nopietnāk – uztver. Tur saproti to, ko 1. kursā nebūtu sapratis. 

Daudzi jaunieši, tuvojoties vidusskolas beigšanai, nav izlēmuši, ko darīt pēc tam. Ko iesaki tiem, kuri vēl nav atraduši savu interešu jomu? 

Noteikti jāiet izglītības ceļš. Es pat teiktu, ka šobrīd vajadzētu vairāk tēmēt uz inženierzinātnēm un ir jāzina matemātika, fizika, ķīmija. Jo mums ir visādi gudri runātāji, ieskaitot arī mani, un mums sāk pietrūkt cilvēku, kas māk uzbūvēt tiltu. Lai kā mūsu pedagoģijas sistēma šobrīd izskatās, tā kotējas pasaulē un ir laba, vismaz tas, kas vēl tajā ir.

Kā pārvarēt bailes no neizdošanās? 

Ir vienkārši jādara – kā būs, tā būs. Nekas nav garantēts, un nekad nevajag koncentrēties uz kaut ko vienu. Vienīgais, uz ko vari paļauties, esi tu pats, un arī ne vienmēr. Es domāju, ka arī tā apdauzīšanās ir svarīga, jo tādā veidā var gūt pieredzi. To skolā neiemāca.

Domu kvalitāte ir jātrenē 

paulsPAULS ĶESTERIS, „TBWA Latvija” radošais direktors

Kāda loma tavā profesionālajā izaugsmē ir akadēmiskajai izglītībai?

Pirmām kārtām akadēmiskā izglītība attīsta domāšanu, iemāca spēju analizēt un piedalīties intelektuālos procesos. Es pats šobrīd, strādājot reklāmas aģentūrā kā radošais direktors, jūtu, kā atšķiros no tā es, kāds biju 19 gados. Sapratne un domu kvalitāte tieši izglītības dēļ ir izaugušas. Otrs, protams, ir prakse, ko dod mācības. Bieži vien var atšķirt cilvēkus, kuriem ir un kuriem nav augstākā izglītība. Protams, ļoti daudz var izdarīt pats, lasot un organizējot sev “mājas universitāti”, bet, domāju, ir atšķirība tieši domāšanas aspektā. Un absolūti pateikt, ka tas nav vajadzīgs un “es varu pats”, ir vienkārši muļķīgi. Kad pasaki, ka esi pašpietiekams un tev neko nevajag, tas ir tas brīdis, kad sāc slīdēt lejup.

Kas tevi iedvesmoja studēt ārzemēs? Kādas barjeras tev bija jāpārvar, pieņemot šo lēmumu? (Pauls ir studējis Baltic Film and Media School Tallinā, kā arī gadu bijis praksē ASVred. piez.)

Pēc vidusskolas beigšanas 19 gadu vecumā es tepat Latvijā iestājos filozofos, bet tur ilgāk par pusgadu nenomācījos, jo bija sajūta, ka vismaz tai vecumā tā nav īstā sfēra, ko studēt. Bet es ļoti gribēju strādāt, un mani interesēja arī reklāma. Tad es aizgāju strādāt reklāmas aģentūrā, un tā pagāja divi gadi, kaut ko mācoties un taustoties. Varbūt manas ģimenes dēļ man kā atklāsme nāca vēlme studēt tieši režiju. Man ļoti interesē kino un viss, kas notiek “aiz kameras”. Un izvēlējos studēt Baltic Film and Media School kino nodaļā, kas piedāvāja lielisku praktisko nodrošinājumu: dažnedažādas tehnoloģijas, kameras, gaismas, montāža, un, protams, pats svarīgākais – internacionāli mācībspēki. Tie ir pasniedzēji no Vācijas, Igaunijas, Amerikas, ļoti bieži brauca arī dažādi ārzemju skolotāji vadīt workshops. Internacionālā vide un mācības angļu valodā man deva ļoti labu pamatu.

Pēc tam pieteicos fonda Baltic American Freedom Foundation prakses stipendijai, kas man apmaksāja dzīvošanu un ceļa izdevumus uz Ameriku. Četrus mēnešus pavadīju Ņujorkā un astoņus Losandželosā. Šī pieredze man ļāva paplašināt savu apvārsni, jo nenoliedzami ASV līmenis ir ļoti augsts, galu galā tajā ir vislielākā kino, televīzijas un reklāmas industrija.

Ko iesaki darīt jaunietim, kurš vēlas saistīt savu karjeru ar filmēšanu? Kā sevi vislabāk pierādīt? 

Es iesaku sākumā ļoti daudz darīt pašam. Tehnoloģijas mūsdienās ir viegli pieejamas, tādēļ labāk pašiem ņemt kameru un filmēt, ar draugiem taisīt īsfilmiņas, mācīties montēt.

Ir pašam jāiegulda liels darbs, lai iemācītos veidot stāstu, apgūtu tehnoloģijas. Ļoti svarīgi ir arī mēģināt nokļūt filmēšanas laukumā, lai redzētu, kā tas notiek profesionāli. Ir kaut vai jāpiedāvā palīdzība nofilmēt aizkulises, jo arī tā sevi var pierādīt!

Nekad nebeidziet mācīties!

olga

OLGA LAZITSKI, žurnāliste, fitnesa instruktore, šobrīd ASV studē mediju zinātni

Tu esi žurnāliste un arī aktīva zumbas pasniedzēja. Vai abas šīs jomas viena otru papildina?

Varētu teikt, ka fitness ir mana otrā profesija. Esmu ieguldījusi daudz darba, lai iegūtu AFAA (Aerobics and Fitness Association of America) sertifikātu. Šobrīd esmu ne tikai sertificēta kā zumbas pasniedzēja, bet arī grupu fitnesa instruktore un personīgā trenere. Abas profesijas – fitness un žurnālistika – man ir ļoti svarīgas un tās savstarpēji netraucē. Saprotu to, ka es nevarētu darīt tikai vienu no tām. Lai uzturētu savu fizisko un garīgo stāvokli formā, man vajag nodarboties ar abām.

Kā vislabāk veicināt savu profesionalitāti?

Izglītība ir ļoti svarīga neatkarīgi no profesijas. Tā man ir palīdzējusi žurnālistes darbā, kā arī uzskatu to par noderīgu fitnesa praksē. Bet  uzsveru, ka izglītībai nevajadzētu tikt iegūtai tikai vidusskolas/augstskolas robežās. Ir ļoti svarīgi mācīties visas savas karjeras veidošanas laikā. Nekad nebeidziet mācīties. Sevi jāizglīto, praktizējot, mācoties no apkārtējiem cilvēkiem, lasot grāmatas, izsakot savas idejas, uzņemot atsauksmes, ieklausoties kritikā un tā tālāk. Pirms dodies gulēt, pārliecinies, ka esi šodien izdarījis ko lietderīgu.

Kādi, tavuprāt, ir plusi un mīnusi studijām ārvalstīs?

Patiesībā nesaskatu mīnusus. Šī pieredze sniedz jaunas perspektīvas, jaunus draugus un kontaktus, neticamas iespējas, kā arī citu motivāciju, domāšanu. Tā ir sevis bagātināšana ar jaunām zināšanām un atziņām ne tikai akadēmiskā izpratnē. Tā ir iespēja iepazīt jaunu kultūru, kas mudina labāk izprast ne tikai valsti, kurā atrodies, bet arī savu dzimteni un, protams, arī sevi.

Ir svarīgi būt radošam!

kriss

KRIS MATHUR, reklāmas aģentūras Backyard Productions producents, Losandželosa ASV 

Kāda ir izglītības nozīme tavā profesijā? 

Šajā industrijā radošums spēj pārspēt pat akadēmiskās zināšanas. Izklaides industrijā Amerikā ir daudz veiksmīgu profesionāļu, kuriem ir koledžas grāds filmu veidošanā, bet ir tikpat daudz profesionāļu, kuriem nav šīs specifiskās mediju izglītības. Ar to vēlos teikt, ka skolas diploms ne vienmēr garantē veiksmi attiecīgajā industrijā. Ja tev ir ideja un skatījums par to, ko vēlies darīt, un esi pietiekami neatlaidīgs, tad ir labas izredzes gūt panākumus. Bet tev ir jābūt dziļi iedvesmotam un izglītotam filmu valodā, lai spētu veidot teicamus darbus. Turklāt, lai veicinātu savu profesionalitāti, vienmēr jācenšas atrasties starp neparastām personībām un kultivēt profesionālus kontaktus.

Esmu ieguvis ekonomikas un menedžmenta zinātņu grādu, kas šķietami nesaistās ar manu šābrīža nodarbošanos. Tomēr, izņemot specifiskas formulas un matemātikas principus, daudz kas attiecas arī uz mediju producēšanu un lielā mērā atvieglo manu darbu.

Vai ir iespējams apvienot darbu un hobiju? Kādi tad ir ieguvumi un zaudējumi?

Mēdz teikt – ja dari to, kas  patiešām patīk, tu nestrādā ne dienu savā dzīvē. Bet māksliniekiem ir nepieciešams sevi nemitīgi uzlādēt, tāpēc ir jādažādo pieredze. Jāapceļo Āfrika, jāiemācās sērfot lielos viļņos, lai ieviestu jaunas idejas savos projektos.

Cik svarīgi ir trāpīt mērķī, pirmoreiz izvēloties programmu, kurā studēt?

Losandželosas UCLA filmu skola ir viena no labākajām ASV, kas priekšroku dod tādiem studentiem, kuriem jau ir bakalaura grāds pēc iespējas dažādās jomās: vēsturē, zinātnē u. c. Interesanti, vai ne? Daļa jauniešu uzreiz zina, ko vēlas, uzsākot mācības, tāpēc es iesaku turpināt dzīties pakaļ tam, kas viņus interesē, mazāk uztraucoties par trāpīšanu mērķī.

Они могут не только достичь совершенства в собственной профессии, но и вдохновить молодых людей, чтобы те не боялись амбициозных целей в жизни.

Настоящие профессионалы своего дела, делившиеся полученными знаниями на мероприятиях прошедшего лагеря Young Media Sharks, открывают нам самое важное о значении образования, необходимых навыках и способности добиваться наилучших результатов.

10 тысяч рабочих часов

terzensГУСТАВС ТЕРЗЕНС, диджей Радио SWH, телеведущий

Каково, по-твоему, значение образования в профессии? Что лучше всего способствует профессиональному росту?

Способствовать профессиональному росту может только практика, поскольку профессионализм – это так называемые “десять тысяч рабочих часов”. Когда ты что-то осваиваешь, это надо “ковать”, разрабатывать дальше – как при обучении игре на музыкальном инструменте: сначала ты не знаешь ничего, но потом, вкладывая свои усилия, ты становишься всё лучше. Поэтому, чтобы вырастить в себе профессионала, надо как расти теоретически и духовно, так и отработать те самые “10 тысяч рабочих часов”.

В свою очередь, высшее образование – это такой разделяющий указатель направления. Прежде всего, без высшего образования тебя много куда могут просто не взять, поскольку это необходимая формальность. Во-вторых, оно заставляет тебя самого в каком-то смысле пробудиться, увидеть, что у тебя выходит. Я помню, что многие мои ровесники, поступая в университет, думали примерно так: “Ну, пойду на филолога, если туда не поступлю – пойду на историка, если и туда не поступлю – на экономиста, если нет – на географа.” Возникает вопрос – так чего же ты в итоге хочешь? Я знал это сразу: у меня был один приоритет, и туда я в итоге и поступил.

Насколько больше значение для твоей карьеры имела полученная тобой степень магистра?

О ней ещё никто и нигде до этого не спрашивал! (Смеётся.) Но лично для меня самые интересные курсы были в магистратуре. Такая учёба, так сказать, больше раскрывает разум, поскольку в магистратуре и преподаватели воспринимают студента уже как-то по-другому – более серьёзно. Ты понимаешь то, что ни за что не понял бы на первом курсе.

Многие молодые люди, которые скоро закончат школу, ещё не решили, что делать потом. Что ты порекомендуешь тем, кто ещё не определился со своей областью интересов?

Дорогу образования надо пройти обязательно. Я бы даже сказал, что сейчас надо больше нацеливаться на инженерные науки и знать математику, физику, химию. Поскольку у нас много кто умеет умно говорить, включая меня, но начинает не хватать людей, умеющих построить мост. Как бы сейчас наша система образования не выглядела, она котируется в мире и является хорошей – по крайней мере то, что в ней ещё есть.

Как преодолеть страх неудачи?

Надо просто действовать – что будет, то будет. Никаких гарантий нет, и никогда не нужно концентрироваться на чём-то одном. Единственное, на что ты можешь положиться – это ты сам, да и то не всегда. Я думаю, что вот такое “набивание синяков” тоже важно, поскольку таким образом нарабатывается опыт. В школе этому не научат.

Качество мышления надо тренировать

pauls

ПАУЛС КЕСТЕРИС, креативный директор “TBWA Latvija”

Какую роль в твоём профессиональном росте имеет академическое образование?

В первую очередь, академическое образование развивает мышление, учит анализировать и участвовать в интеллектуальных процессах. Сейчас я сам, работая креативным директором в рекламном агентстве, чувствую, что отличаюсь от того себя, кем я был в 19 лет. Именно благодаря образованию мой рассудок и качество мышления стали лучше. Второе, конечно, это практика, которую даёт учёба. Часто можно отличить тех, у кого есть высшее образование, от тех, у кого его нет. Конечно, очень многое можно сделать самому, читая и организуя для себя “домашний университет”, но я думаю, что различие здесь именно в аспекте мышления. И безапелляционно говорить, что это не нужно, и что “я всё могу сам” – просто глупо. Когда говоришь себе, что ты самодостаточен, и что тебе ничего не нужно – это и есть тот самый момент, когда ты начинаешь скользить вниз.

Что вдохновило тебя учиться за границей? Какие барьеры тебе пришлось преодолеть, принимая это решение? (Паулс учился в школе Baltic Film and Media School в Таллине, а также в течение года проходил практику в США – прим.ред.)

Окончив среднюю школу в возрасте 19 лет, я сначала поступил на факультет философии здесь, в Латвии, но больше полугода там не проучился, поскольку у меня было чувство, что это всё-таки не та сфера, где надо учиться, по крайней мере, в том возрасте. Но я очень хотел работать, и меня также интересовала реклама. Тогда я пошёл работать в рекламное агентство, и так прошли два года, в течение которых я чему-то учился и что-то пробовал. Может быть, из-за моей семьи, ко мне как откровение пришло желание изучать именно режиссуру. Меня очень интересует кино и всё, что происходит “за камерой”. Тогда я решил пойти учиться на кинематографическое отделение Baltic Film and Media School, где предлагалось прекрасное практическое обеспечение: самые разные технологии, камеры, свет, монтаж и, конечно, самое главное – преподаватели из разных стран. Там были преподаватели из Германии, Эстонии, Америки, а также очень часто приезжали различные зарубежные преподаватели, проводившие workshops. Интернациональная среда и обучение на английском языке дали мне очень хорошую основу.

Затем я подал заявку на получение стипендии для практикантов Baltic American Freedom Foundation, из которой оплачивалась моя поездка в Америку и проживание там. Четыре месяца я провёл в Нью-Йорке, а ещё восемь – в Лос-Анджелесе. Этот опыт позволил мне расширить свои горизонты, так как уровень в США, несомненно, очень высок; в конце концов, там самая большая индустрия кино, телевидения и рекламы.

Что бы ты порекомендовал делать молодым людям, желающим связать свою жизнь со съёмками? Как им лучше всего проявить себя?

Я советую сначала очень много делать самому. Технологии в наше время очень легко доступны, поэтому лучше всего самому взять камеру и снимать, делать короткие фильмы вместе с друзьями, учиться монтировать.

Нужно вложить много собственных усилий, чтобы научиться создавать сюжет, освоить технологии. Очень важно также пытаться проникнуть на съёмочную площадку, чтобы увидеть, как это делают профессионалы. Даже можно предложить помощь в съёмках за кулисами, поскольку и таким образом можно себя показать!

Никогда не прекращайте учиться!

olga

ОЛЬГА ЛАЗИЦКИ, журналист, фитнес-инструктор, сейчас изучает журналистику в США

Ты журналист, и одновременно активно преподаёшь зумбу. Эти два занятия как-то друг друга дополняют?

Можно сказать, что фитнес – моя вторая профессия. Я приложила очень много усилий, чтобы получить сертификат AFAA (Aerobics and Fitness Association of America). Сейчас я не только сертифицированный йпреподаватель зумбы, но и инструктор по групповому фитнесу, и личный тренер. Обе профессии – фитнес и журналистика – для меня очень важны, и друг другу они не мешают. Я поняла, что не могу заниматься только чем-то одним. Чтобы держать своё физическое и духовное состояние в форме, я должна заниматься и тем, и другим.

Как лучше всего развивать свой профессионализм?

Образование очень важно, вне зависимости от профессии. Оно помогло мне в работе журналиста, а также, как я считаю, оно пригодилось и в работе в фитнесе. Но хочу подчеркнуть, что образование не должно ограничиваться только средней школой или институтом. Очень важно учиться на всём протяжении формирования своей карьеры. Никогда не прекращайте учиться. Надо заниматься самообразованием, учась у окружающих, читая книги, высказывая свои идеи, принимая отзывы, вслушиваясь в критику и так далее. Перед тем, как идти спать, убедись, что сегодня сделал что-то полезное.

Каковы, по-твоему, плюсы и минусы обучения за границей?

На самом деле, минусов никаких. Этот опыт даёт новые перспективы, новых друзей, новые связи, невероятные возможности, а также другую мотивацию, другое мышление. Это обогащение себя новыми знаниями и открытиями, не только в академическом смысле. Это возможность познать новую культуру, что побуждает лучше узнать не только ту страну, в которой находишься, но и свою родину, а также, конечно же, себя самого.

Важно быть творческой личностью

kriss

КРИС МАТУР, продюсер рекламного агентства Backyard Productions, Лос-Анджелес, США

Каково значение образования в твоей профессии?

В этой индустрии творчество может быть гораздо важнее даже академических знаний. В индустрии развлечений в Америке работает множество успешных профессионалов, закончивших колледж по кинематографической специальности, но не меньше и тех профессионалов, которые не имеют такого специфического образования в медиа-сфере. Этим я хочу сказать, что диплом не всегда гарантирует успех в соответствующей индустрии. Если у тебя есть своя идея, свой взгляд на то, чем ты хочешь заниматься, и ты проявишь достаточно упорства – есть хорошие шансы чего-то достичь. Но для того, чтобы создавать блестящие работы, тебе нужно глубокое вдохновение и способность говорить на языке фильмов. Кроме того, для развития своего профессионализма всегда нужно стараться находиться среди необычных личностей и культивировать профессиональные контакты.

Я получил учёную степень в области экономики и менеджмента, что, как может показаться, не связано с моей текущей работой. Тем не менее, многое из моего образования, за исключением специфических формул и математических принципов, относится также и к продюсерской деятельности и значительно облегчает мою работу.

Возможно ли объединять работу и хобби? Каковы при этом преимущества и недостатки?

Можно выразиться так – если ты делаешь то, что тебе в самом деле нравится, то ты не работаешь ни дня за всю жизнь. Но художник должен постоянно себя “заряжать”, поэтому свой опыт нужно разнообразить. Чтобы обрести новые идеи для своих проектов, надо, например, попутешествовать по Африке, научиться сёрфингу на больших волнах.

Насколько важно попасть в цель, впервые выбирая, на какой программе учиться?

Школа кинематографа UCLA в Лос-Анджелесе является одной из лучших в США. Она даёт предпочтение тем студентам, у которых уже есть степень бакалавра, по возможности, в разных сферах: история, наука и т.д. Интересно, не правда ли? Некоторые молодые люди, начиная учиться, уже знают, чего они хотят, поэтому я рекомендую продолжать стремиться к тому, что их интересует, меньше беспокоясь о “попадании в цель”.