Vizualizāciju autore: Marta Folkmane

Uzzini efektīvus trikus, kas ļaus mācību procesu padarīt maksimāli patīkamu.

Vai tiesa, ka tie studenti, kuru sekmes ir labākas par citu studiju biedru sasniegumiem, nepārtraukti to vien dara kā mācās? Nē, tas ir tikai mīts. Lielākoties viņu mācību produktivitātes noslēpums ir pareiza sava darba organizēšana un plānošana. Itin viss –no kārtības galvā līdz pat rakstāmgalda iekārtojumam – piešķir nozīmi darba produktivitātei. Tāpēc šajā gada tumšajā periodā ir īpaši svarīgi maksimāli ievērot kārtību, jo laika kļūst aizvien mazāk un ziemas sesija tuvojas aizvien ātrākiem soļiem!

1. Saplāno savu dienu laikus! Jau iepriekšējā vakarā uzraksti nākamās dienas plānu – visagrāk ieplāno mācības, lai vakaru veltītu atpūtai ar draugiem vai apmeklētu pasākumus. Un noteikti uzraksti trīs dienas virsuzdevumus, kurus izpildot varēsi justies pašpārliecinātāks un veiksmīgāks. Pārvari sevi un neatstāj darbus uz pēdējo brīdi. Pilnīgi noteikti sajūta vakarā, dodoties atpūsties, būs daudz labāka, ja būsi jau visu svarīgāko izdarījis. Neaizmirsti ieplānot pietiekami daudz laika pusdienām un īsiem atpūtas brīžiem, kad atgūties no mācībām, lai spētu koncentrēties. img880
2. Pats galvenais princips, lai mācības noritētu veiksmīgi, – tev jājūtas možam! Tāpēc uzkrāj spēku savai dienai – izgulies, lai uzņemtu enerģiju. Bieži vien, guļot optimālo stundu skaitu diennaktī (8 stundas), mēs jūtamies labāk nekā tad, kad gulēts vairāk, bet katram cilvēkam pašam individuāli jāatrod sev nepieciešamais darba un miega režīms, lai justos vislabāk.

3. Uzsāc rītu veselīgi! Pēc piecelšanās uzreiz izdzer glāzi ūdens, kas sniegs svaiguma sajūtu jaunai dienai. Tāpat neaizmirsti dienas svarīgāko ēdienreizi –brokastis, kas iedarbinās tavu ķermeni. Iesakām brokastīs izvēlēties svaigus augļus, dārzeņus, auzu pārslu putru un citus dabisko ogļhidrātu avotus, kas sniegs tev enerģiju dienai.

4. Bieži vien, strādājot mājās, ir grūti koncentrēties, jo vide novērš uzmanību. Iemesls ir ļoti vienkāršs – mājās tu atrodies savā komforta zonā, tāpēc nevari pilnībā koncentrēties darbam. Tāpēc, lai neieslīgtu rutīnā, centies dažādot mācību vidi. Mūsu ieteiktās mācību vietas Rīgā: Birojnīca – darba un tikšanās telpa, kafejnīca ar strādāšanas funkciju (nopērc biļeti, dzer tēju/kafiju, cik gribi, piekļūsti internetam, datortehnikai, brīnišķīga iespēja satikt jaunus cilvēkus, lai iedvesmotos un sasniegtu vairāk, vieta atrodas Berga bazārā) un Latvijas Nacionālā bibliotēka jeb Gaismas pils, kas piedāvā ērtas telpas, plašus mācību materiālus, datortehniku, kopēšanas/skenēšanas pakalpojumus, izglītojošas lekcijas un pats galvenais – tas viss norit gaišā un modernā gaisotnē.
5. Ir ļoti svarīgi sevī uzturēt spēcīgu motivāciju tam, ko dari un kas neļauj padoties. Bet tai pašā laikā ir svarīgi novērtēt to, kas tev jau ir. Ja būsi uz pozitīvā viļņa, tad būsi arī enerģisks un gatavs jauniem varoņdarbiem. Katru rītu, pirms sāc dienu, pieraksti plānotājā 3 lietas, par kurām esi šodien pateicīgs (vai vismaz pārdomā tās savā galvā). Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri ievēro “daily gratitude” rituālu, ir priecīgāki, produktīvāki un enerģiskāki, viņi daudz biežāk vēlas palīdzēt citiem un vairāk tiecas uz savu mērķu sasniegšanu.
6. Pierakstus veic radoši un skaisti, lai vēlāk tev būtu baudāmi tos lasīt. Izmanto krāsas (bet nepārspīlē, lai nebūtu pārāk raibi), zīmē „ķiņķēziņus”, spēlējies ar burtiem, pasvītro un izcel svarīgāko. Padoms: labāk izmanto paša pierakstus, nevis kāda cita, jo bieži vien, ātri pierakstot dzirdēto, rakstām, izmantojot vārdus, kurus iespējams pārprast.img885
7. Iekārto savu mājas darba zonu. Tai jābūt kārtīgai un skaistai – tad vienmēr būs patīkami tur atgriezties. Atceries: lai celtu produktivitāti, svarīga ir kārtība darba vietā. Iedomājies, cik daudz laika nepieciešams, lai nekārtībā atrastu pildspalvu vai pierakstu blociņu, kurš iejaucies starp papīru un citu nieku kaudzēm! Tas lieki patērē enerģiju, tāpēc ikreiz, beidzot darbu, atstāj darba vietu nevainojamā kārtībā. Šis patiešām ir viens no nozīmīgākajiem nosacījumiem, tāpēc parūpējies, lai darba vietā atrodas viss tev nepieciešamais:
img925
A izvēlies analogo pulksteni un papīra kalendāru. Ko mēs darām parasti, kad vajag ieskatīties pulkstenī vai noskaidrot, kurā dienā jādodas un nozīmīgu pasākumu? Protams, ieskatāmies savos telefonos, kas bieži vien novērš uzmanību. Tāpēc maksimāli izvairies no tā, un tu iegūsi sev vairāk laika; img908

B novieto istabas augus pie darba galda, tie ražos skābekli un radīs veselīgāku, patīkamāku vidi. Centies regulāri izrotāt galdu ar grieztiem ziediem, kas atdzīvinās un padarīs vidi iedvesmojošāku;

izvēlies krāsas, kuras tev liek justies vislabāk. Tās izmanto, iekārtojot darba zonu;

D izveido iedvesmas sienu – salīmē lapiņas ar citātiem, fotogrāfijām un asociācijām, kuras tevi iedvesmo un uzlabo garastāvokli.

8. Atstāj sociālos tīklus un rīkus otrajā plānā! Tu ļoti labi zini, tie novērš uzmanību. Tāpēc, kad mācies, noliec tos visdziļākajā somas stūrī un koncentrējies uz darāmo. Pauzītē vari sevi atalgot, uz brīdi ielūkojoties, kas notiek ārpus tavas mācību vielas.
9. Esi radošs! Ja tavs uzdevums ir apgūt liela apjoma informāciju, atrodi sev visinteresantāko veidu, kā to “uzsūkt sevī”. Skaties vēsturiskas filmas, youtube video, izmanto visus mūsdienu resursus, jo šobrīd to ir tik daudz! Vai tas nav lieliski? Tikai esi radošs un domā ārpus pasniedzēju noteiktajiem rāmjiem!
10. Palutini sevi! Vienmēr, kad pildi uzdevumus, nolem, kā atalgosi sevi par labi padarītu darbu – dosies iedzert kafiju ar draugiem, iesi uz kino vai arī vienkārši izbaudīsi mieru, nedarot neko, pirms atsāksi koncentrēties jauniem darbiem.

11. Izveido savu “TO-DO” sarakstu! Sarindo darba uzdevumus pēc prioritāšu principa un ķeries pie pašiem steidzamākajiem darbiem. Tiklīdz uzdevums ir izpildīts, izsvītro to no saraksta.

img923

It īpaši veidojot lielāka apjoma darbus, sāc veidot “TO-DO” sarakstu laikus, lai pietiktu vairāk laika apkopot idejas, pārdomāt detaļas un varētu visu noslīpēt līdz vislabākajam rezultātam.

12. Pasaki stingru STOP “multi-tasking”! Iespējams, uzskati, ka, darot vairākas lietas vienlaikus, vari ieekonomē laiku un esi produktīvāks. Nē, viss ir pretēji! Ja koncentrējies uz vairākiem uzdevumiem reizē, patiesībā maksimāli neesi koncentrējies nevienam no tiem. Tāpēc dari lietas secīgi, saplāno, cik daudz laika tās prasīs, un esi maksimāli noskaņojies katram uzdevumam individuāli. Screenshot 2016-04-02 12.19.18

13. Ievēro “2 minūšu likumu”! Šis likums ir viens no pasaules produktivitātes noslēpumiem. Ideja ir pavisam vienkārša – neatliec uz vēlāku brīdi uzdevumu, kurš neaizņems tev vairāk par 2 minūtēm. Ir pierādīts, ka, darot uzreiz, tas aizņems krietni mazāk laika nekā tad, ja darīsi to vēlāk. img913

img918

Lai tev veicas radīt savu mācīšanās rituālu, kas padarītu procesu baudāmu un sev pieņemamu!