Mācības nav mocības! Apgūsti zināšanas ar smaidu.

Vizualizāciju autore: Marta Folkmane

Uzzini efektīvus trikus, kas ļaus mācību procesu padarīt maksimāli patīkamu.

Vai tiesa, ka tie studenti, kuru sekmes ir labākas par citu studiju biedru sasniegumiem, nepārtraukti to vien dara kā mācās? Nē, tas ir tikai mīts. Lielākoties viņu mācību produktivitātes noslēpums ir pareiza sava darba organizēšana un plānošana. Itin viss –no kārtības galvā līdz pat rakstāmgalda iekārtojumam – piešķir nozīmi darba produktivitātei. Tāpēc šajā gada tumšajā periodā ir īpaši svarīgi maksimāli ievērot kārtību, jo laika kļūst aizvien mazāk un ziemas sesija tuvojas aizvien ātrākiem soļiem!

1. Saplāno savu dienu laikus! Jau iepriekšējā vakarā uzraksti nākamās dienas plānu – visagrāk ieplāno mācības, lai vakaru veltītu atpūtai ar draugiem vai apmeklētu pasākumus. Un noteikti uzraksti trīs dienas virsuzdevumus, kurus izpildot varēsi justies pašpārliecinātāks un veiksmīgāks. Pārvari sevi un neatstāj darbus uz pēdējo brīdi. Pilnīgi noteikti sajūta vakarā, dodoties atpūsties, būs daudz labāka, ja būsi jau visu svarīgāko izdarījis. Neaizmirsti ieplānot pietiekami daudz laika pusdienām un īsiem atpūtas brīžiem, kad atgūties no mācībām, lai spētu koncentrēties. img880
2. Pats galvenais princips, lai mācības noritētu veiksmīgi, – tev jājūtas možam! Tāpēc uzkrāj spēku savai dienai – izgulies, lai uzņemtu enerģiju. Bieži vien, guļot optimālo stundu skaitu diennaktī (8 stundas), mēs jūtamies labāk nekā tad, kad gulēts vairāk, bet katram cilvēkam pašam individuāli jāatrod sev nepieciešamais darba un miega režīms, lai justos vislabāk.

3. Uzsāc rītu veselīgi! Pēc piecelšanās uzreiz izdzer glāzi ūdens, kas sniegs svaiguma sajūtu jaunai dienai. Tāpat neaizmirsti dienas svarīgāko ēdienreizi –brokastis, kas iedarbinās tavu ķermeni. Iesakām brokastīs izvēlēties svaigus augļus, dārzeņus, auzu pārslu putru un citus dabisko ogļhidrātu avotus, kas sniegs tev enerģiju dienai.

4. Bieži vien, strādājot mājās, ir grūti koncentrēties, jo vide novērš uzmanību. Iemesls ir ļoti vienkāršs – mājās tu atrodies savā komforta zonā, tāpēc nevari pilnībā koncentrēties darbam. Tāpēc, lai neieslīgtu rutīnā, centies dažādot mācību vidi. Mūsu ieteiktās mācību vietas Rīgā: Birojnīca – darba un tikšanās telpa, kafejnīca ar strādāšanas funkciju (nopērc biļeti, dzer tēju/kafiju, cik gribi, piekļūsti internetam, datortehnikai, brīnišķīga iespēja satikt jaunus cilvēkus, lai iedvesmotos un sasniegtu vairāk, vieta atrodas Berga bazārā) un Latvijas Nacionālā bibliotēka jeb Gaismas pils, kas piedāvā ērtas telpas, plašus mācību materiālus, datortehniku, kopēšanas/skenēšanas pakalpojumus, izglītojošas lekcijas un pats galvenais – tas viss norit gaišā un modernā gaisotnē.
5. Ir ļoti svarīgi sevī uzturēt spēcīgu motivāciju tam, ko dari un kas neļauj padoties. Bet tai pašā laikā ir svarīgi novērtēt to, kas tev jau ir. Ja būsi uz pozitīvā viļņa, tad būsi arī enerģisks un gatavs jauniem varoņdarbiem. Katru rītu, pirms sāc dienu, pieraksti plānotājā 3 lietas, par kurām esi šodien pateicīgs (vai vismaz pārdomā tās savā galvā). Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri ievēro “daily gratitude” rituālu, ir priecīgāki, produktīvāki un enerģiskāki, viņi daudz biežāk vēlas palīdzēt citiem un vairāk tiecas uz savu mērķu sasniegšanu.
6. Pierakstus veic radoši un skaisti, lai vēlāk tev būtu baudāmi tos lasīt. Izmanto krāsas (bet nepārspīlē, lai nebūtu pārāk raibi), zīmē „ķiņķēziņus”, spēlējies ar burtiem, pasvītro un izcel svarīgāko. Padoms: labāk izmanto paša pierakstus, nevis kāda cita, jo bieži vien, ātri pierakstot dzirdēto, rakstām, izmantojot vārdus, kurus iespējams pārprast.img885
7. Iekārto savu mājas darba zonu. Tai jābūt kārtīgai un skaistai – tad vienmēr būs patīkami tur atgriezties. Atceries: lai celtu produktivitāti, svarīga ir kārtība darba vietā. Iedomājies, cik daudz laika nepieciešams, lai nekārtībā atrastu pildspalvu vai pierakstu blociņu, kurš iejaucies starp papīru un citu nieku kaudzēm! Tas lieki patērē enerģiju, tāpēc ikreiz, beidzot darbu, atstāj darba vietu nevainojamā kārtībā. Šis patiešām ir viens no nozīmīgākajiem nosacījumiem, tāpēc parūpējies, lai darba vietā atrodas viss tev nepieciešamais:
img925
A izvēlies analogo pulksteni un papīra kalendāru. Ko mēs darām parasti, kad vajag ieskatīties pulkstenī vai noskaidrot, kurā dienā jādodas un nozīmīgu pasākumu? Protams, ieskatāmies savos telefonos, kas bieži vien novērš uzmanību. Tāpēc maksimāli izvairies no tā, un tu iegūsi sev vairāk laika; img908

B novieto istabas augus pie darba galda, tie ražos skābekli un radīs veselīgāku, patīkamāku vidi. Centies regulāri izrotāt galdu ar grieztiem ziediem, kas atdzīvinās un padarīs vidi iedvesmojošāku;

izvēlies krāsas, kuras tev liek justies vislabāk. Tās izmanto, iekārtojot darba zonu;

D izveido iedvesmas sienu – salīmē lapiņas ar citātiem, fotogrāfijām un asociācijām, kuras tevi iedvesmo un uzlabo garastāvokli.

8. Atstāj sociālos tīklus un rīkus otrajā plānā! Tu ļoti labi zini, tie novērš uzmanību. Tāpēc, kad mācies, noliec tos visdziļākajā somas stūrī un koncentrējies uz darāmo. Pauzītē vari sevi atalgot, uz brīdi ielūkojoties, kas notiek ārpus tavas mācību vielas.
9. Esi radošs! Ja tavs uzdevums ir apgūt liela apjoma informāciju, atrodi sev visinteresantāko veidu, kā to “uzsūkt sevī”. Skaties vēsturiskas filmas, youtube video, izmanto visus mūsdienu resursus, jo šobrīd to ir tik daudz! Vai tas nav lieliski? Tikai esi radošs un domā ārpus pasniedzēju noteiktajiem rāmjiem!
10. Palutini sevi! Vienmēr, kad pildi uzdevumus, nolem, kā atalgosi sevi par labi padarītu darbu – dosies iedzert kafiju ar draugiem, iesi uz kino vai arī vienkārši izbaudīsi mieru, nedarot neko, pirms atsāksi koncentrēties jauniem darbiem.

11. Izveido savu “TO-DO” sarakstu! Sarindo darba uzdevumus pēc prioritāšu principa un ķeries pie pašiem steidzamākajiem darbiem. Tiklīdz uzdevums ir izpildīts, izsvītro to no saraksta.

img923

It īpaši veidojot lielāka apjoma darbus, sāc veidot “TO-DO” sarakstu laikus, lai pietiktu vairāk laika apkopot idejas, pārdomāt detaļas un varētu visu noslīpēt līdz vislabākajam rezultātam.

12. Pasaki stingru STOP “multi-tasking”! Iespējams, uzskati, ka, darot vairākas lietas vienlaikus, vari ieekonomē laiku un esi produktīvāks. Nē, viss ir pretēji! Ja koncentrējies uz vairākiem uzdevumiem reizē, patiesībā maksimāli neesi koncentrējies nevienam no tiem. Tāpēc dari lietas secīgi, saplāno, cik daudz laika tās prasīs, un esi maksimāli noskaņojies katram uzdevumam individuāli. Screenshot 2016-04-02 12.19.18

13. Ievēro “2 minūšu likumu”! Šis likums ir viens no pasaules produktivitātes noslēpumiem. Ideja ir pavisam vienkārša – neatliec uz vēlāku brīdi uzdevumu, kurš neaizņems tev vairāk par 2 minūtēm. Ir pierādīts, ka, darot uzreiz, tas aizņems krietni mazāk laika nekā tad, ja darīsi to vēlāk. img913

img918

Lai tev veicas radīt savu mācīšanās rituālu, kas padarītu procesu baudāmu un sev pieņemamu!

Некоторые эффективные трюки, позволяющие сделать учебный процесс максимально приятным.

Правда ли, что те студенты, чьи оценки выше, чем достижения их товарищей по учёбе, всё время только и делают, что учатся? Нет, это просто миф. В основном, секрет продуктивности их учёбы кроется в правильной организации и планировании их работы. Решительно всё – от порядка в голове и вплоть до порядка на письменном столе – имеет значение для продуктивности работы. Поэтому, в это тёмное время года, особо важно максимально соблюдать порядок, поскольку времени становится всё меньше, а зимняя сессия приближается всё быстрее!

Прежде всего, настройся положительно!

Начиная учёбу или работу на новом месте, всегда важно настроить себя и понять, зачем ты это делаешь! Знания – самый ценный багаж, который в жизни можно взять с собой всегда и везде. Даже то, что сейчас кажется тебе бессмысленным, может впоследствии пригодиться тебе в жизни в любой момент. Помни об этом!

1. Заблаговременно планируй свой день! Составляй план следующего дня уже вечером дня предыдущего – занятия планируй раньше всего, чтобы вечером можно было отдохнуть с друзьями или куда-нибудь сходить. И обязательно добавь три сверхзадачи на день: если тебе удастся их выполнить, ты сможешь почувствовать себя более успешным и уверенным в себе. Превозмогай себя, не оставляй работу на самый последний момент. Несомненно, отправляясь вечером на отдых, ты будешь чувствовать себя гораздо лучше, если к этому моменту ты уже сделал всё самое важное. 

Не забудь выделить достаточное время на обед и короткие перерывы в учёбе, чтобы потом ты мог сконцентрироваться.

2. Самый главный принцип, которого нужно придерживаться, чтобы учёба шла успешно – ты должен чувствовать себя бодрым! Поэтому хорошо высыпайся, чтобы накопить сил и энергии на следующий день. Часто бывает так, что мы, уделив сну оптимальное время (8 часов в сутки), чувствуем себя лучше, чем если бы мы проспали больше, но каждый человек должен сам определить для себя индивидуальный режим работы и сна, чтобы чувствовать себя наилучшим образом.

3. Пусть твоё утро будет здоровым! Проснувшись, сразу выпей стакан воды. Это даст тебе ощущение свежести перед новым днём. Также не забудь о самом важном приёме пищи – завтраке, который “запускает” твой организм. На завтрак рекомендуем выбирать свежие фрукты, овощи, овсяную кашу и другие источники натуральных углеводов, которые дадут тебе энергию на весь день.

4. Работая дома, часто бывает трудно сосредоточиться, так как окружающая среда отвлекает внимание. Причина очень проста – дома ты находишься в своей зоне комфорта, поэтому не можешь полностью сконцентрироваться на работе.

Поэтому, чтобы не увязнуть в рутине, старайся разнообразить учебную среду. Мы можем порекомендовать следующие места для учёбы в Риге: Birojnīca – место для работы и встреч, кафе с рабочей функцией (купив билет, ты можешь пить сколько хочешь чая или кофе, пользоваться компьютерами и интернетом; кроме того, здесь ты можешь встретить новых людей, чтобы вдохновиться и добиться ещё большего). Кафе находится в квартале Берга базарс. Также для работы подходит Национальная библиотека, или “Замок света” – здесь имеются удобные помещения, обилие учебных материалов, компьютерная техника, услуги копирования/сканирования, образовательные лекции и, самое главное –всё это происходит в светлой, современной атмосфере. 
5. Очень важно поддерживать в себе мотивацию, поддерживающую тебя в твоём деле и не позволяющую тебе сдаться. Но в то же время важно правильно оценивать и то. что у тебя уже есть. Будучи на позитивной волне, ты также будешь полон энергии и готов к новым подвигам. Каждое утро, перед тем, как начать день, запиши в ежедневнике 3 вещи, за которые ты сегодня благодарен (или хотя бы просто подумай о них). Исследования свидетельствуют о том, что люди, соблюдающие такой “ритуал ежедневной благодарности”, более счастливы, продуктивны и энергичны; они гораздо чаще помогают другим и больше стремятся к достижению своих целей. 
6. Записи нужно вести творчески и красиво – так, чтобы потом тебе было приятно их читать. Используй разные цвета (но не переборщи, чтобы не рябило в глазах), рисуй “финтифлюшки”, играй с буквами и выделяй самое важное. Совет: пользоваться собственными записями гораздо лучше, чем чьими-либо ещё, поскольку довольно часто, когда нам приходится быстро записывать услышанное, мы пишем это теми словами, которые можно неправильно понять.

7. Обустрой свою домашнюю рабочую зону. Она должна быть аккуратной и красивой – тогда тебе всегда будет приятно туда возвращаться. Помни: порядок на рабочем месте важен для повышения продуктивности.

 

Задумайся о том, сколько времени ты тратишь на то, чтобы в беспорядке отыскать ручку или блокнот, потерявшийся среди груды бумаг и других пустяков! Этим ты зря расходуешь свою энергию. Поэтому каждый раз, заканчивая работу, оставляй рабочее место в безупречном порядке. Это правило на самом деле одно из самых важных, поэтому позаботься о том, чтобы на рабочем месте находилось всё, что тебе необходимо:

A пользуйся аналоговыми часами и бумажным календарём. Что мы обычно делаем, когда нам надо узнать время или поглядеть, в какой день отправляться на важное мероприятие?  

Конечно же, смотрим в свой телефон, что часто отвлекает внимание. Этого надо максимально избегать, и тогда ты сэкономишь больше времени;

B расположи около рабочего стола комнатные растения. Они производят кислород и создают более здоровую и приятную среду. Старайся регулярно украшать стол срезанными цветами. Они оживят окружающую среду и сделают её более вдохновляющей;

C выбирай те цвета, которые позволяют тебе чувствовать себя лучше всего. Используй их, обустраивая свою рабочую зону;

D создай “стену вдохновения” – наклей на неё листочки с цитатами, фотографиями и ассоциациями, которые вдохновляют тебя и поднимают тебе настроение.img925

 

8. Отодвинь социальные сети и приложения на второй план! Ты и сам очень хорошо знаешь, что они отвлекают внимание. Поэтому, когда ты учишься, отложи их в самый дальний угол своей сумки и сконцентрируйся на том, что ты делаешь. Во время перерыва можешь вознаградить себя, на минутку взглянув, что происходит вне твоей учёбы.  
9. Действуй творчески! Если твоя задача состоит в том, чтобы освоить большой объём информации, найди самый интересный способ “впитать” её в себя. Смотри исторические фильмы, видеоролики на youtube – используй современные ресурсы, ведь сегодня их так много! Разве то не замечательно? От тебя требуется лишь проявить творческий подход и думать вне рамок, определённых преподавателями!
10. Побалуй себя! Работая над какой-нибудь задачей, всегда решай, как ты себя вознаградишь за выполненную работу – сходишь выпить кофе с друзьями, посетишь кино, или же просто насладишься покоем, ничего не делая, прежде чем снова сконцентрироваться на новых делах.  

11. Составь свой список дел! Расставь свои задачи по их приоритету и принимайся за самую срочную работу. Как только задача будет выполнена, вычёркивай её из списка.

Список дел, которые надо сделать, особенно если предстоят большие работы, следует начать составлять заблаговременно, чтобы хватило времени обобщить свои идеи, продумать детали и отшлифовать всё так, чтобы получить наилучший результат.  

12. Скажи строгое “СТОП” многозадачным подходам! Возможно, ты считаешь, что сэкономить время и повысить свою продуктивность можно, делая несколько дел одновременно. На самом деле, всё обстоит совершенно наоборот! Концентрируясь на нескольких задачах сразу, на самом деле ты не можешь максимально сконцентрироваться ни на одной из них.
Поэтому делай дела последовательно; запланируй, сколько времени они потребуют, и максимально настраивайся на каждое отдельное задание.

13. Соблюдай “правило 2 минут”! Это правило – один из мировых секретов продуктивности. Идея очень проста – не откладывай на потом те задачи, которые не займут у тебя больше 2 минут. Доказано, что, если ты сделаешь их сразу, они займут гораздо меньше времени, чем если бы ты отложил их на потом.

 

Желаем тебе удачи в разработке собственного учебного ритуала, который сделает процесс учёбы не только подходящим, но и радостным для тебя!